A faölelés elterjedése után a kecskejógától az erdőfürdőig számos olyan módszer jelent meg, ami a testre és a lélekre is jó hatással van. Ilyen egy Hollandiából származó öngondoskodási gyakorlat, amely egyszerre nyugtat és nevettet – írta nemrég a BBC nyomán a Sokszínű Vidék.
A koe knuffelen, magyarul tehénölelgetés jótékony hatása az ember és állat összebújásának gyógyító hatásain alapul. A teheneknek az emberekénél magasabb a testhőmérsékletük, lassabb a szívverésük és hatalmas termetük miatt az átölelésük felemelő élményt nyújthat.
A terápia a szakemberek szerint csökkenti a stresszt és megemeli a boldogsághormonnak is nevezett oxitocinszintet.
A módszert már több mint tíz éve alkalmazzák Hollandia vidéki tartományaiban, és már országos mozgalommá is nőtt. Ezzel próbálják ugyanis közelebb hozni az embereket a természethez és a vidéki élethez. Már Svájcban, sőt az Egyesült Államokban is vannak tehénölelgető foglalkozások. Egy 2007-es kutatás szerint a terápia az állatok számára is kedvező hatású, a teheneket ellazítja, ha a hátukat, nyakukat masszírozzák.
Korábban mi is írtunk arról, hogy az állattartás mindenkinek: gyereknek, felnőttnek és a házikedvencnek is jót tesz, számos betegség gyógyulásához is hozzájárul. Egy állat megnyugtatja az embert, csökkenti a stresszt és feszültséget, sőt még az Alzheimer-kórban szenvedők rohamait is mérsékelheti. A kisállat „fájdalomcsillapító” hatású is lehet, különösen krónikus fájdalmat enyhíti, mert aki kevésbé feszült, kevesebb fájdalmat érez. Az állatok simogatása az érintettek számára is örömteli, egy tanulmány szerint az ő stresszszintjüket is csökkenti.