feltaláló;XX. század;

2020-11-25 06:37:55

Százegy év vagány

Régen a hölgyek, ha be akarták parfümözni magukat, gumilabdát nyomkodva, csövön át pumpálták magukra az illatszert. Mígnem egy szárnyaló képzeletű ifjú 1950-ben kiötlötte az üvegcséhez csatlakozó kompakt porlasztó szórófejet, forradalmasítva a kozmetikai ipart. Az újítás egy vagyont fialt, de a feltaláló hosszú, elképesztő életében korántsem ez a legnagyobb kaland.

Peter Florjančič (1919–2020) volt olimpikon, katonaszökevény, multimilliomos, celebek barátja, sőt egy röpke epizódszerep erejéig Marlene Dietrich partnere a Monte Carlo-i történet című romantikus filmvígjátékban, a Côte d’Azurön. „Jókor voltam jó helyen. Mindig a történetem érdekelte az embereket. A szökésem története. Mindig azt meséltem”, emlékezett később.

A festői szépségű üdülőhelyen, Bledben született, az éppen megalakult Szerb–Horvát–Szlovén Királyságban. Jómódú családja több tóparti szállodát üzemeltett, a kastély tulajdonosa az egyik nagybátyja volt. „Gyakorlatilag a miénk volt Bled”, mondta hősünk. A városkába látogató királyné ünnepélyes fogadásán népviseletben tangóharmonikázott a kis Peter.

Alpesi fiú lévén imádta a havas sportokat, különösen síugrásban bizonyult tehetségesnek. Még a tizenhetet sem töltötte be, a jugoszláv csapat legfiatalabb tagjaként vett részt a Garmisch-Partenkirchen-i téli olimpián. 1936-ot írtak, házigazdaként a Führer nyitotta meg a játékokat. A sáncnál az SS birodalmi vezetője, Himmler atyaian kezet rázott az ígéretes versenyzővel.

Kitört a háború, a német megszállás után besorozták a Wehrmachtba, ám ő nem kívánkozott katonának a keleti frontra. Ausztriába ment egy barátjával, megrendezték a halálukat, mintha lavina sodorta volna el őket – ezt mesélte mindig –, a semleges Svájcba menekültek sítalpon a zöld-, vagyis fehérhatáron át.

Első találmánya egy speciális szövőszék volt, amelyen hadirokkantak is dolgozhattak. Ezt további négyszáz szabadalom követte, ebből 41 valósult meg. Néhány csak azért nem, mert megelőzte a korát. Például a légzsák: 1957-ben még nem létezett olyan anyag, amiből biztonságosan előállíthatták volna, a prototípus a folyton fölrobbant. Megunta a kísérletezgetést, volt más ötlete elég.

Neki köszönhetjük például a műanyagfröccsöntő-gépet is. Próbálkozásait egy egyiptomi herceg finanszírozta. Monacóban Salvador Dali, Orson Welles, Frank Sinatra, Audrey Hepburn, Coco Chanel, Cousteau kapitány társaságában töltötte estéit; ekkor, a móka kedvéért kérték fel a filmszerepre.

A lábai előtt hevert a világ; élt az Egyesült Államokban, az NSZK-ban, Olaszországban is. Csak Jugoszlávia széthullása után, az ezredforduló közeledtével tért haza a független Szlovéniába, mert anno megígérte az édesanyjának, hogy a szülőföldjén fog meghalni.

Nem siette el, mármint a meghalást. Végig dolgozott is. Már alig látott, de egyre csak műszaki újításokon törte a fejét. Most november 14-én hunyt el, százegy éves korában. Peter Florjančič megbékélt, elégedett ember volt. Egyik utolsó interjújában azt mondta: ha újjászületne, másodjára is ilyen életet szeretne.