Magyarország;Európai Bizottság;Lengyelország;vétó;

- Magyar-lengyel vétó: az uniós szerződések jelentik a B-tervet az Európai Bizottság számára

Amíg tehát nincs új költségvetési jogszabály, addig a régi számokkal folytatódik tovább az EU működtetése. Ez ugyanakkor a gyakorlatban rendkívül korlátozott forrásokat jelentene a tagállamok számára.

Mindent megfontoltunk és mindent meggondoltunk és kitartunk a nyári álláspontunk mellett – jelentette ki szokásos pénteki rádióinterjújában Orbán Viktor kormányfő, utalva a csütörtöki Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel való találkozóra. A magyar miniszterelnök szerint felelőtlenség a politikai viták és a válságkezelés összekötése, ezt júliusban sikerült is elhárítaniuk, de az Európai Parlament elérte, hogy a német elnökség egybefonja a két témát. Ezzel szerinte tönkretesznek számos európai országot, de Magyarország szerencsére nincs a bajba jutottak között – fogalmazott.

– A politikában mindig kéznél van a kalapács és az ék – válaszolta arra a kérdésre, hogy van-e esély a magyar-lengyel kettős szétválasztására. Orbán nagy perspektívát lát a közép-európai államok együttműködésében, a kormányfő szerint a következő tíz év erről a közös újjászületésről fog szólni.

Nem akarok kompromisszumot kötni, megoldást akarok, ami nem lehet a multikulti hazai meghonosítása, Magyarország bevándorlóországgá alakítása. Mi nem engedünk a saját kultúránkból – jelentette ki Orbán Viktor, aki szerint a magyar pozíció szilárd. Világossá kell tenni szerinte, hogy Soros Györgynek nem lehet befolyása Európában.

Közben Eric Mamer, az Európai Bizottság szóvivője a magyar-lengyel vétó kapcsán jelezte: az uniós szerződések jelentik a B-tervet az Európai Bizottság számára. Amíg tehát nincs új költségvetési jogszabály, addig a régi számokkal folytatódik tovább az EU működtetése. Ez ugyanakkor a gyakorlatban rendkívül korlátozott forrásokat jelentene a tagállamok számára.

A katasztrófát okozó cég három volt vezetője a letöltendő szabadságvesztés miatt kért felülvizsgálatot.