Női kézi Eb: telepakolták a szerb puttonyt

Népszava
2020.12.06. 19:43

Fotó: Ritzau Scanpix / AFP / BO AMSTRUP
Győzelemmel, méghozzá igen veretessel folytatta az Európa-bajnokságot a női válogatott, minden és annak ellenkezője is előfordulhat a folytatásban.
A Mindent vagy semmit című vetélkedőhöz kezdett hasonlítani a női Európa-bajnokságon a magyar válogatott helyzete, ugyanis első mérkőzésén váratlan, de annál fájdalmasabb vereségbe szaladt bele a jóval gyengébbnek tartott horvát csapat ellen (22-24). Ez ugyan még nem végzetes fejlemény, de azért erősen elgondolkodtató: noha egy vasárnap esti újabb kudarc a szerbek ellen a továbbjutást matematikailag még nem zárta volna ki, de ahhoz a harmadik mérkőzésen a világbajnok hollandokat kellene majd verni, ami a legnehezebben kivitelezhető feladványnak ígérkezne. Vasárnap két ellentétes lelkiállapotú válogatott állt fel egymással szemben. A mentálisan hagyományosan erős szerbek magabiztosságát tovább emelte, hogy az Eb eddigi legnagyobb meglepetését szolgáltatták: úgy verték a hollandokat az első körben, hogy a koronavírus miatt eleve csak 14 játékost tudtak nevezni. És a baj nem járt egyedül, mert az első félidőben legjobbjukat, Andrea Lekicset is elveszítették. Hordágyon vitték le, elszakadt az Achilles-ína. A hatgólos hátrányt Obradovic kapitány mesterhúzása tette semmissé, a második félidőben minden támadásnál lehozta a kapusát, a szerbek fél óra alatt 20 gólt lőttek és végül 29-25-re nyertek a hollandok ellen az előző kanyarban. Úgyhogy abszolút érthető volt ezek után, hogy a szerbek a magyarok ellen is ezzel a taktikai húzással operáltak: de ezúttal hiába próbálkoztak, a hét a hat elleni játékkal, Kovacsics egészpályás üreskapus gólja jelezte, erre az eshetőségre igenis van magyar válasz. Szöllősi-Zácsik Szandra is végre „vért ivott”, két bombája legalábbis ezt sejttette (5-3), és láthatóan volt spiritusz a magyar lányokban. A szerbek nem tudták azt játszani, amit elterveztek, mert a magyar csapat erőltette rájuk saját akaratát, és nem fordítva. A 25 percben adták csak fel öngyilkos taktikájukat a szerbek, addigra azonban már 17-10 volt ide. Mintha kicserélték volna 24 óra alatt a két csapatot: a magyar kirobbant az erőtől, a motivációja és akarása is az egekben volt, míg a szerbeké ennek pont az ellenkezője. Pontosabban, eredményesebben támadtak és hatékonyabban védekeztek a magyarok, akik a szünetben már 20-11-re vezettek. A válogatott az első félidő második felében kétszer produkált hármas gólsorozatot, majd ezt a második felvonás elején egy alkalommal megismételte. Bíró Blanka remekül védett, a szerbek végképp elkészültek az erejükkel, tovább nőtt a hátrányuk, a Danyi Gábor és Elek Gábor kapitányduó által irányított csapat pedig Mikulásra szépen telepakolta a puttonyukat: Magyarország-Szerbia 38-26. A magyar kapusok közül Bíró Blanka 14 védéssel és egy góllal, Szikora Melinda pedig két hárítással járult hozzá a sikerhez. Érdekesség, hogy a magyar együttes beállóból egyszer sem volt eredményes, és egyik játékosát sem állították ki. A lényeg: még nem dőlt el semmi, a magyar csapat továbbjuthat és akár ki is eshet. Rengeteg variáció lehetséges, a legvalószínűbb opció, hogy az utolsó csoportmérkőzésen pontot kell szerezni, és akkor nem kell számolgatni, a többieket figyelni. Folytatás kedden a vb-győztes Hollandia ellen.

Győzelemmel hangolt az FTC

Népszava
2020.12.06. 19:40

Fotó: Vajda János / MTI
A Honvéd hiába vezetett az első félidő után 2-0-ra, az MTK a második felvonásban döntetlenre mentette a mérkőzést. A Paks a hajrában szerzett góllal győzte le a Fehérvárt.
Idegenben nyert 3-1-re a címvédő FTC a Diósgyőr ellen az élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 13. fordulójában. A fővárosiak megszakítás nélkül kilencedik alkalommal győzték le a diósgyőrieket, így jó hangulatban várhatják a Dinamo Kijev elleni keddi idegenbeli Bajnokok Ligája-csoportmérkőzést, melynek tétje a tavaszi Európa-liga-szereplést jelentő harmadik hely megszerzése. A Honvéd hiába vezetett az első félidő után 2-0-ra, az MTK a második felvonásban döntetlenre mentette a mérkőzést. A kispesti vezetők már hét közben jelezték, ha nem nyer a csapat, akkor annak edzőváltás lehet a vége.   „Az első félidő után négy-öt góllal kellett volna vezetnünk és akkor nincs miről beszélni – mondta az M4 Sportnak Bódog Tamás, a Honvéd vezetőedzője. – A szünetben azt kértem, hogy rúgjunk még egy gólt, de ne nyíljunk ki hátul. Ez nem valósult meg, a jövőmről nem engem kell megkérdezni. A vezetőség azt üzente, hogy nyernünk kell, ez elmaradt, lehet, hogy ez volt az utolsó meccsem a Honvéd kispadján.” Mint megírtuk, a mérkőzés után valóban menesztette Bódog Tamást az együttes.  A kizárólag magyar játékosokat foglalkoztató Paks a hajrában szerzett góllal győzte le a NER egyik kiemelten támogatott csapatát, a Fehérvárt.

NB I., 13. forduló

Paks-Fehérvár 1-0 Paks, jv.: Solymosi. Gól: Ádám (89.) Honvéd-MTK 2-2 Szusza Ferenc Stadion, jv.: Iványi. Gól: Tamás (20.), Hidi (27.), illetve Miovski (51.), Cseke (85., 11-esből) Felcsút-Kisvárda 0-0 Felcsút, jv.: Antal. Diósgyőr-FTC 1-3 Diósgyőr, jv.: Andó-Szabó. Gól: Rui Pedro (15., 11-esből), illetve Baturina (6.), Zubkov (18.), Uzuni (66.) ZTE-Mezőkövesd 3-0 Zalaegerszeg, jv.: Bogár. Gól: Zimonyi (19.), Szépe (44.), Szánthó (80.) Budafok-Újpest 1-1 Budafok, jv.: Káprály. Gól: Kovács (55., 11-esből), illetve Csongvai (59.) Az állás: 1. FTC 11 9 2 - 24-5 29 pont 2. Fehérvár 12 6 4 2 27-15 22 3. Paks 13 6 3 4 24-20 21 4. Kisvárda 12 6 3 3 16-14 21 5. MTK 13 5 3 4 20-18 19 6. Felcsút 13 6 1 6 17-21 19 7. Budafok 11 4 3 4 14-17 15 8. ZTE 12 4 2 6 21-22 14 9. Újpest 12 3 3 6 13-26 12 10. Mezőkövesd 13 3 2 8 10-19 11 11. Honvéd 12 2 4 6 16-19 10 12. Diósgyőr 12 3 1 8 16-22 10