választás;RMDSZ;Románia;vétó;

2020-12-08 07:00:00

Dilemmák

Választási veresége ellenére minden bizonnyal újra kormányt alakíthat Ludovic Orban pártja, a PNL. A bársonyszékhez azonban ezúttal elengedhetetlenül szüksége lesz vagy az RMDSZ, vagy a választások nagy meglepetése, a kilenc százalékot elért parlamenti újonc, a szélsőjobb AUR voksaira.

Minden kétséget kizáróan az RMDSZ lenne a kényelmesebb és EU-konformabb megoldás Klaus Johannis államfő jobbközép liberális pártjának. A kampány véghajrájában, amikor már nyilvánvaló volt, hogy egyetlen párt sem tudja megszerezni az önálló kormányzáshoz szükséges többséget, vezető liberális politikusok elmondták, hogy az Európai Néppárt romániai tagpártjaival együtt készülnek jobbközép, néppárti kormányt létrehozni. Ezt azonban a voksolás felülírta, Traian Basescu néppártja úgy tűnik, mégsem lépi át a bejutási küszöböt, a PNL eredménye pedig a vártnál gyengébb lett, így a rendszerkritikus új erő, a magyar sajtóban román Momentumként is emlegetett USR-Plus szövetség nélkül sem a jelenleg kormányzó PNL, sem a választásokat megnyerő szociáldemokrata PSD nem tud kormányt alakítani. Az USR kizárta a baloldallal való szövetséget, így a nemzeti liberálisok készülhetnek az újabb kormányzásra, ám ha nem akarnak továbbra is kisebbségben kormányozni, vagy európai imidzsüket tönkretenni, a magyar párt támogatására szorulnak. Ami elvben adott, hiszen az RMDSZ jelezte, kész a közös néppárti kormányzásra, de „nem bármi áron”.

Az RMDSZ kormányra lépése – az utóbbi idők fejleményei alapján – aligha történik meg Orbán Viktor rábólintása nélkül. 2015 óta az RMDSZ minden választási kampányában központi helyet kapott az, hogy a budapesti kormány a magyar szervezet mellett áll, egyszer sem hiányzott Orbán Viktor személyes választásra buzdítása. Ezt járatták csúcsra a múlt héten, ezúttal Szijjártó Péter telefonos hangüzeneteit is élvezhették az erdélyi magyarok, ami ki is csapta a biztosítékot román oldalon. Egyelőre csak a parlamentből kiesett exminiszterelnök, Victor Ponta nevezte a román belügyekbe való beavatkozásnak, és addig, míg a román liberálisok az RMDSZ támogatására vannak rászorulva, Bukarest aligha fog tiltakozni a Szijjártó-affér miatt.

Az RMDSZ viszont így is kényes helyzetbe kerül: beszorul a két főváros, valamint az Európai Néppárt és Orbán Viktor közötti ellentmondások tengerébe. Ha tagja lesz a bukaresti kormánynak, aligha engedheti meg magának, hogy különálláspontot képviseljen az uniós büdzsé és a helyreállítási alap kérdésében. A PNL-kampányban bemutatott gazdaságfejlesztési tervét teljes egészében ezen uniós forrásokra számítva építette fel, Ludovic Orban miniszterelnök személyesen is bírálta a magyar–lengyel vétószándékot. A PNL osztja a néppárt álláspontját, nincs kifogása az ellen, hogy az uniós forrásokat a jogállamiság tiszteletben tartásához kössék.

Az RMDSZ pedig, amely a kampányban Orbán, a kormányzáshoz pedig Johannis jóindulatára szorul, hallgat, de előbb-utóbb színt kell vallania. Ingyen sem kampánytámogatás, sem bársonyszék nem terem a politikában, sehol a világon.