ivóvíz;klímaváltozás;Egyesült Államok;árutőzsde;vízhiány;aszály;

2020-12-09 19:01:53

Tőzsdére kerül az ivóvíz, ami aszályt, migrációt, háborúkat vetít előre

Világszerte vízbankok alakulnak, apadnak a nagy folyók.

Ezen a héten az ivóvíz csatlakozni fog a kőolajhoz, a rézhez, a szójához és egyéb nyersanyagokhoz az amerikai árutőzsdéken, ami félreérthetetlen jelzés arra vonatkozóan, hogy ivóvíz-szűkösségi problémák küszöbére érünk – írja a Privátbankár.hu.

Világszerte vízbankok alakulnak, és a lap felidézi, hogy idén szeptemberben az Egyesült Államokban már bejelentették a víz első határidős ügyleteit, a hatalmas ország nyugati partján pusztító tűzvészek, az aszály miatt. A határidős ügyletek lényege, hogy a nagy vízfogyasztók, például a mandulatermelők és az elektromos közművek számára fedezetként szolgáljanak a vízár-ingadozásokkal szemben, emellett a szűkösség mérése szempontjából is fontosak.

Drasztikus víztartalék-csökkenésről érkezett jelentés a hetekben Törökországból, Délkelet-Ázsiából arról, hogy a 4 ezer kilométeres Mekong folyam haldoklik. 

Kínában él a világ lakosságának 20 százaléka, de az édesvizeinek csupán 7 százalékával rendelkezik. Peking felszíni vizeinek 40 százaléka eközben már olyannyira elszennyeződött, hogy még mezőgazdasági vagy ipari használatra sem alkalmas. 

Tovább tetézi a problémát, hogy a világ ivóvíz-készletének 60 százaléka kilenc, ritkán lakott ország területén található. Kanada például a Föld teljes édesvíz-készletének 25 százalékát birtokolja. Egyiptomban a Nílus biztosítja az ország édesvíz-felhasználásának 97 százalékát. De a folyót egyre inkább elszennyezik a kezeletlen mezőgazdasági és települési szennyvizek, és ez kimagasló számú ember halálát okozzák. Az ENSZ már 2025-re kritikus vízhiányt jelez előre.

A portál szakértők nyomán megjegyzi: