Csehországban december 23-ig meghosszabbítják a szükségállapotot – döntött szerdán a cseh parlament alsóháza, a képviselőház.
A koalíciós kormány eredetileg 30 nappal szerette volna kitolni a december 12-én lejáró határidőt. A képviselőház többórás éles vita után végül a kormányt kívülről támogató kommunisták (KSCM) javaslatát fogadta el, és a szükségállapotot alig két héttel hosszabbította meg. A döntést az ellenzéki pártok egybehangzóan elutasították.
Andrej Babis miniszterelnök a kérést azzal indokolta, hogy a szükségállapot fenntartása lehetőséget ad a kormánynak a koronavírus-járvány elleni gyors és hatékony intézkedések meghozatalára. Csehországban még október 5-én hirdettek szükségállapotot, amelyet most másodízben hosszabbítottak meg. Ugyanakkor november eleje óta jelentősen javult a járványhelyzet, ami egy hete lehetővé tette több óvintézkedés feloldását.
Andrej Babis parlamenti beszédében megerősítette, hogy a kormány a jövő héten dönt majd arról, milyen körülmények között ünnepelhetik meg a csehek a karácsonyt.
Spanyolországban a Kanári-szigeteken a legkedvezőbb a járványhelyzet, az egészségügyi minisztérium szerdai jelentése szerint százezer emberből pusztán 93-an fertőzöttek a tartományban, míg az országos átlag 193.
A csütörtöktől hatályos rendelkezés a regionális kormány szigorító intézkedéseit egészíti ki: egy hónapra korlátozzák a be- és kilépést a tartomány területéről, amely alól csak jogszabályban rögzített indok, például munkavégzés, egészségügyi ellátás adhat mentességet, illetve a negatív teszteredmény. Emellett december 23-ától január 10-éig hajnali egy és reggel hat óra között éjszakai kijárási tilalmat vezetnek be, utolsóként a spanyol tartományok közül.
Salvador Illa spanyol egészségügyi miniszter szerdai sajtótájékoztatóján elmondta:
A szaktárca napi jelentése szerint továbbra is lassul a járvány terjedése Spanyolországban, az elmúlt 24 órában 2305 új esetet diagnosztizáltak, míg a regisztrált fertőzöttek száma 9773-mal nőtt. Egy hét alatt 700 ember hunyt el a fertőzés következtében. A járvány kezdete óta több mint 1,7 millióan kapták el bizonyítottan a fertőzést, a halálos áldozatok száma 47 019.
Mindeközben Nagy-Britanniában annak ellenére, hogy megkezdődött a koronavírus elleni oltási kampány, Chris Whitty angliai tisztifőorvos felhívta a figyelmet arra, hogy ez sem jelentheti a járvány megfékezését célzó korlátozások azonnali feloldását. Kijelentette: „Nagy-Britanniában csak fokozatosan lehet majd kivonulni a Covid-életmódból”.
Chris Whitty szerint a következő három hónapban még nem lehet arra számítani, hogy az oltások kellő szintű védelmet nyújtanak a vírus ellen.
Elmondta ugyanakkor: arra számít, hogy 2021 közepére már három-négy különböző oltás közül lehet majd választani.
Mindkét érintett orvosilag igazolt módon krónikus és heveny ételallergiában szenved, és mindig tartanak maguknál ellenanyagot. Stephen Powis, az NHS angliai tagozatának orvosigazgatója közölte: mindkét páciens jól van, a kezelésre jól reagáltak. A szakemberek szerint ilyen jelenségek rendszeresen előfordulnak új vakcinák alkalmazásának megkezdése után.