Tudomány;űrutazás;SpaceX;Elon Musk;

2020-12-10 10:02:29

Földet érés után felrobbant a SpaceX kísérleti rakétája (videó)

A Csillaghajó nevű eszköz felrobbanása azért is probléma, mert azzal a jövőben embereket szállítanának a Holdra és a Marsra.

A SpaceX amerikai űrkutatási magáncég Csillaghajó (Starship) nevű kísérleti rakétáját a cég texasi indítóállomásáról bocsájtották fel. Az 50 méter magas és 9 méter széles monstrum több kilométert megtett, amikor hat és fél perccel a start után, a visszatéréskor felrobbant.

Ez a rakétatípust arra tervezik, hogy embereket és 100 tonna rakományt el tudjon juttatni a Holdra és - idővel - a Marsra.

Eredetileg már kedden kipróbálták volna a prototípust, ám a start előtt 1,3 másodperccel leállt az indítás, mert hajtómű-meghibásodást jeleztek műszerek és automatikusan törölték a startot.

A SpaceX rakétája magyar idő szerint 23.45-kor kezdte meg az emelkedést. Két perc után ugyan a rakéta alján lehetett látni kisebb lángokat, gond nélkül érte el a tervezett magasságot, ahonnan lassan visszaereszkedett a Földre. A leszállás előtt a rakéta irányba fordult, majd a három Raptor-hajtómű egyidejű begyújtásával csökkentette volna a sebességet, ám valami rosszul sülhetett el, ugyanis a leszállóhelyre érve a prototípus lángba borult, és kisvártatva felrobbant – írta a Rakéta.hu

A cég leírásából úgy tűnik, a látványos befejezést nem tekintik kudarcnak, az élő közvetítés végén azt írták a Csillaghajó füstölgő roncsai alá: „bámulatos teszt, gratulálunk, SpaceX-csapat!" A mérnökök  hasznos információkkal gazdagodtak a Raptor-hajtóművek működéséről, a Csillaghajó aerodinamikájáról valamint az üzemanyag-felhasználásával kapcsolatban. Elon Musk is lelkes volt, azt írta a Twitteren, hogy az üzemanyagtartály alacsony nyomása miatt a rakéta túl nagy sebességgel ért földet, de így is megkaptak minden adatot, amire szükségük volt. „Mars, jövünk” – tette hozzá egy későbbi tweetben.

A kilövés a videón 1 óra 48 perc, a robbanás 1 óra 54 perc után látható.