kényszerleszállás;katasztrófák;bizalomvesztés;Boeing 737;

Képünk illusztráció!

- Kényszerleszállás miatt zuhanhat tovább a Boeing iránti bizalom

Két év alatt 346-an vesztették életüket légikatasztrófában a gyártó 737 Max típusú gépein.

A Boeing „elátkozott típusának” újabb gépe hajtott végre kényszerleszállást még kedden. Az Arizonából Montreálba tartó repülő röviddel a felszállás után motorhiba miatt – a személyzet fedélzeten tartózkodó három tagjával – Tucsonban landolt – írja a Guardian

Két évig földre kényszerültek a Boeing 737-8 Max gépek miután egy típushiba miatt két ilyen repülő is lezuhant. Decemberben kaptak újra felszállási engedélyt, de most az Air Canada egyik gépénél jött elő egy eddig nem tapasztalt meghibásodás.

A pilóták röviddel a felszállás után vették észre a motorhibára utaló automatikus jelzést, emiatt úgy döntöttek, hogy az érintett hajtóművet leállítják és visszatérnek a reptérre. Később kiderült, hogy hidraulikus hiba történt. A repülőgép valódi veszélyben nem volt, egy hajtóművel is le tudta tenni a gépet a személyzet.

December elején az Egyesült Államok Szövetségi Légiközlekedési Hatósága feloldotta a 737 Max típus 20 hónapos parkoltatását, amelyet két halálos baleset után letiltott a használatból. A gépek szoftverét is megváltoztatták, valamint a pilóták képzésén is változtattak. Az amerikai kereskedelmi járatoknál a hónap végén repülhetnek újra a típus gépei.

Az Indonéziában és Etiópiában 2018-ban és 2019-ben lezuhant 737 Max gépek miatt 346 ember vesztette életét, majd a vizsgálatok megállapították, hogy a típus repülési szoftverei, valamint az egész konstrukció gyerekbetegségei, a pilóták képzésének hiányosságai miatt történhettek a katasztrófák.

Emiatt a Boeing elveszítette piacvezető szerepét, mert megingott a bizalom az amerikai gyártóval szemben. Már a koronavírus-járvány előtt mintegy 20 milliárd dollárnyi veszteséget szenvedtek el emiatt.

(a Napi.hu nyomán) 

Az államfő szerint tavasszal nagyjából 1,2 millió, de lehet, hogy 2 millió lakost terveznek beoltani a csaknem 9,5 milliós országban, attól függően, hogy „az emberek mennyire lesznek hajlandóak erre”.