Magyarország;Lengyelország;kormányhatározat;II. Lajos;

II. Zsigmond Ágost király emlékoszlopa a lengyelországi Augustow-ban

- A lengyeleknek ajándékozzuk egykori királyuk gyermekpáncélját

Döntött a kormány: a Nemzeti Múzeum ingyen adja át II. Zsigmond Ágost vértezetét, amiről sokáig azt hitték, hogy II. Lajosé volt.

II. Zsigmond Ágost lengyel király gyermekpáncélja megnevezésű műtárgy tulajdonjoga a Lengyel Köztársaság részére ingyenesen átruházásra kerüljön – szól a december 24-i Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat, amelyet a Telex vett észre a csaknem háromtucatnyi döntés között.

A Nemzeti Múzeum alapleltárában szereplő műtárgyat a kormány ingyen adja lengyel tulajdonba a két ország között 1992-ben született  kulturális és tudományos együttműködésről szóló egyezmény alapján. 

II. Zsigmond Ágost nem csak lengyel király, hanem litván nagyfejedelem is volt. Az ELTE BTK Szláv és Balti Filológiai Intézet Litván és Lett lektorátusa Facebook-oldalán idén szeptemberben emlékezett meg a Jagelló-dinasztia utolsó uralkodója születésének ötszázadik évfordulójáról.   

„A Magyar Nemzeti Múzeumban őrzik a gyermek Zsigmond Ágost páncélját, amit a Német-római Birodalom császára, I. Ferdinánd ajándékozott a lánya, Habsburg Erzsébet jövendőbeli férjének 1533-ban. A páncélt Jörg Seusenhofer királyi páncélkovács készítette Innsbruckban” – írták.

A páncélról a Népszava írta meg csaknem egy éve, hogy sokáig azt hitték, és úgy is állították ki a páncélt, mint II. Lajos királyunk gyermekkori páncélját. A tévedésre egy, a harmincas évek végén megjelent tanulmány hívta fel a figyelmet, bizonyos Bruno Thomas tollából:

„II. Lajos gyermekkori páncélja valójában II. Zsigmond lengyel királyé volt. Sajnos Mária Terézia idejében egyszerűen összecserélték a kettőt a bécsi császári fegyvertárban. A hetvenes években ezt már a magyar szakirodalom is elismerte – sőt, 1996 óta a Nemzeti Múzeum állandó kiállításán is a helyes felirattal szerepel a vértezet.”

A Nemzeti Múzeum 1933-as nagyszabású kiállításáról szóló írásban arra is fény derült, hogyan került Magyarországra a páncél:

„A magyarokra mért diktátum 177., az osztrákokkal aláírt saint-germaini békeszerződés 196. paragrafusa rendelkezett arról, hogy Ausztriának az egykori udvari gyűjteményekből ki kell szolgáltatnia »a magyar szellemi tulajdon fogalma alá tartozó« tárgyakat.”

A Telex szerint páncél rendkívül értékes is lehet. Példaként egy eredeti állapotban megmaradt 1600-as évek elejéről származó ismeretlen ember észak-itáliai páncéljának példáját hozták fel, amely több mint 1 millió angol fontért kelt el a Sotheby's aukcióján.

Vidnyányszky Attila korábban már beszélt arról, hogy a Vas utcai épület helyett új campust hoznak létre, de a pontos helyszínt egyelőre nem lehetett tudni.