rendőrség;bomba;tűzszerészek;

2021-01-04 06:40:00

Harmincmilliós bombaruhákat vettek a rendőrségnek

A pokolgépek hatástalanításánál használható eszközökből két év alatt húszat vásároltak. Évente körülbelül hatvan bevetésük van a rendőrségi tűzszerészeknek, átlagosan hétszáz robbanóanyagot ártalmatlanítanak.

Újabb tízmilliókat költött védőfelszerelésekre karácsony előtt a Készenléti Rendőrség: az uniós közbeszerzési értesítő szerint a hatóság két darab EOD 10 típusú bombaruhát vásárolt, a hozzájuk tartozó kiegészítőkkel (sisakkal, légzőkészülékkel és csizmákkal). A ruhák együtt 59,1 millió forintba, azaz darabonként majdnem 30 millió forintba kerültek.

A robbanó lőszerek és pokolgépek hatástalanításakor viselt páncélokra még augusztusban írtak ki tendert, amit egyedüli ajánlattevőként a Milipol Zrt. nyert meg. Az állami pályázatokon rendszeresen hasító (az Országgyűlési Őrséget is százmilliókért öltöztető) cég a termékre ötéves garanciát vállalt a december 15-én aláírt szerződés értelmében. 

A Készenléti Rendőrségnél ez már a sokadik ilyen bevásárlás: 2018 novembere és 2020 szeptembere között, három tender keretében összesen tíz EOD 10 típusú bombaruhát, nyolc darab EOD Tactical 6-os modellt vásároltak, és mindkét típusból 1-1 opcionálisan kérhető darabra is igényt tartottak. Ezeken a pályázatokon kivétel nélkül a Milipol futott be. A karácsony előtti beszerzéssel együtt a Készenléti Rendőrség két év alatt így legalább 20 bombaruhát vett, mintegy 400 millió forintos értékben - ugyanattól a beszállítótól.

A beszerzés több kérdést is felvet – például, hogy miért van egyáltalán szükség ennyi tűzszerész ruhára és miért kerültek ennyibe. A jótállások határideje indokolhatja a védőfelszerelések időnkénti cseréjét – a 2018-ban beszerzett három ruha garanciája például jövőre jár le –, ám a mennyiség így is soknak tűnik.

Nem csak a beszerzett bombaruhák száma, de áruk is kiugró a Népszavának névtelenül nyilatkozó tűszerész szerint. ”A fejem teszem rá, hogy ugyanezt a típust olcsóbban lehetett volna beszerezni egy brit, amerikai vagy izraeli forgalmazótól, ha éppen nem magától a gyártótól” – mondta a férfi, aki szerint ennyi tűzszerész ruhára a rendőrségnél sincs szükség a gyakorlatban, „azok a raktáron fognak megrohadni”.

Szavait mintha igazolná az Airforce Technology című szaklap 2018-as cikke is, melyben arról számolnak be, hogy a páncélzatot gyártó kanadai cég, a Med-Eng 15 millió dollárért 305 darab EOD 10 bombaruha-készletet adott el az amerikai légierőnek (USAF). Az akkori devizaárfolyamokat figyelembe véve ez darabonként 12,3 millió forintos árnak felelne meg.

Az ügy kapcsán megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot és a Milipolt is, ám lapzártánkig nem reagáltak.