rendőrség;bomba;tűzszerészek;

- Harmincmilliós bombaruhákat vettek a rendőrségnek

A pokolgépek hatástalanításánál használható eszközökből két év alatt húszat vásároltak. Évente körülbelül hatvan bevetésük van a rendőrségi tűzszerészeknek, átlagosan hétszáz robbanóanyagot ártalmatlanítanak.

Újabb tízmilliókat költött védőfelszerelésekre karácsony előtt a Készenléti Rendőrség: az uniós közbeszerzési értesítő szerint a hatóság két darab EOD 10 típusú bombaruhát vásárolt, a hozzájuk tartozó kiegészítőkkel (sisakkal, légzőkészülékkel és csizmákkal). A ruhák együtt 59,1 millió forintba, azaz darabonként majdnem 30 millió forintba kerültek.

A robbanó lőszerek és pokolgépek hatástalanításakor viselt páncélokra még augusztusban írtak ki tendert, amit egyedüli ajánlattevőként a Milipol Zrt. nyert meg. Az állami pályázatokon rendszeresen hasító (az Országgyűlési Őrséget is százmilliókért öltöztető) cég a termékre ötéves garanciát vállalt a december 15-én aláírt szerződés értelmében. 

A Készenléti Rendőrségnél ez már a sokadik ilyen bevásárlás: 2018 novembere és 2020 szeptembere között, három tender keretében összesen tíz EOD 10 típusú bombaruhát, nyolc darab EOD Tactical 6-os modellt vásároltak, és mindkét típusból 1-1 opcionálisan kérhető darabra is igényt tartottak. Ezeken a pályázatokon kivétel nélkül a Milipol futott be. A karácsony előtti beszerzéssel együtt a Készenléti Rendőrség két év alatt így legalább 20 bombaruhát vett, mintegy 400 millió forintos értékben - ugyanattól a beszállítótól.

A beszerzés több kérdést is felvet – például, hogy miért van egyáltalán szükség ennyi tűzszerész ruhára és miért kerültek ennyibe. A jótállások határideje indokolhatja a védőfelszerelések időnkénti cseréjét – a 2018-ban beszerzett három ruha garanciája például jövőre jár le –, ám a mennyiség így is soknak tűnik.

Nem csak a beszerzett bombaruhák száma, de áruk is kiugró a Népszavának névtelenül nyilatkozó tűszerész szerint. ”A fejem teszem rá, hogy ugyanezt a típust olcsóbban lehetett volna beszerezni egy brit, amerikai vagy izraeli forgalmazótól, ha éppen nem magától a gyártótól” – mondta a férfi, aki szerint ennyi tűzszerész ruhára a rendőrségnél sincs szükség a gyakorlatban, „azok a raktáron fognak megrohadni”.

Szavait mintha igazolná az Airforce Technology című szaklap 2018-as cikke is, melyben arról számolnak be, hogy a páncélzatot gyártó kanadai cég, a Med-Eng 15 millió dollárért 305 darab EOD 10 bombaruha-készletet adott el az amerikai légierőnek (USAF). Az akkori devizaárfolyamokat figyelembe véve ez darabonként 12,3 millió forintos árnak felelne meg.

Az ügy kapcsán megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot és a Milipolt is, ám lapzártánkig nem reagáltak.

A két lábon járó erődA rendőrség által megrendelt bombaruhák komoly védelmet jelentenek a bombák repeszeivel, hőhatásával szemben: a strapabíró aramidból, műanyaghabokból és acélból komponált páncélok tűzállóak, a másodpercenként 1700 méteres sebességgel becsapódó srapneleket vagy akár egy gépkarabély töltényét is megállíthatják. A „nagy védőképességű” EOD 10-es a radioaktív vagy biológiai támadás ellen véd, közepes védőképességű társa katonai robbanóeszközök és pokolgépek esetében bevethető. Mindkét típus rendelkezik belső kommunikációs panellel, amit zavarásellenes védelemmel is elláttak – a tűzszerész mikrofonon keresztül beszélhet környezetével, munkáját akkumulátorokról működő belső világítás és szellőzőrendszer könnyíti meg. Az EOD Tactical 6 a tűzszerészek ruhájánál lényegesen könnyebb és egyszerűbb felépítésű testpáncél, de ez is védelmet nyújt a repeszek, valamint a robbanás keltette légnyomás és hőhullámok ellen. 
Őket hívják a gyanús bőröndhözAz építkezéseken, földeken talált világháborús bombákat, katonai lőszereket fő szabály szerint a honvédség tűzszerészei kezelik; a Készenléti Rendőrség tűzszerész szolgálatára akkor van szükség, ha valamilyen bűncselekmény kapcsán kell megkeresni, s hatástalanítani egy robbanótestet. Ilyen eset, ha valaki robbantással fenyeget meg egy középületet, vagy ha a reptéren, metróaluljáróban hagyott gyanús bőröndről érkezik bejelentés a hatóságokhoz. A Terrorelhárítási Központ is kérheti a tűzszerészek segítségét épületek és személyek védelmében, vagy ha olyan bomba és -fegyverraktárakat kell felszámolni, mint amilyet a Magyar Nemzeti Arcvonal nevű paramilitáris szervezet tagjainál találtak. A rendőrségtől kapott korábbi tájékoztatás szerint a tűzszerész egységek 2010 és 2020 márciusa között 557 esetben 6949 robbanótestet találtak meg és hatástalanítottak – évente tehát körülbelül hatvan bevetésen 700 szerkezetet ártalmatlanítanak. A legerősebb évnek a 2011-es számított, amikor több mint 2800 katonai vagy házilag eszkábált bomba került elő különböző rejtekhelyekről. Az ügyekben az elmúlt tíz évben több mint 300 rendőrségi eljárás indult, robbanóanyaggal vagy robbanószerrel való visszaélés gyanúja miatt. A Készenléti Rendőrség Tűzszerész Osztálya az elmúlt években óriási fejlesztéseken esett át: 2016-ban közép-európai jelentőségű központot alapítottak, ahol a „piszkos bombák”, vagyis a biológiai, radioaktív és kémiai anyagokkal töltött robbanószerkezetek elleni felkészítésre tanították a régió tűzszerészeit. A központ 2019-ben félmilliárdos kormányzati támogatással jutott új székházhoz, és azóta is több százmilliós értékben szereznek be tűzszerésztechnikai eszközöket: robotokat, sugárzásmérő berendezéseket és a jelen cikkben is szereplő bombaruhákat.  

Orbán Viktor szerint a Pfizer vakcinájában amerikai pénz és magyar ész van.