Rózsaszirmokat szórtak, mécseseket gyújtottak, valamint Amerika- és Izrael-ellenes szólamokat skandáltak százak az iraki főváros reptérén vasárnapra virradóra. A tavalyi merénylet helyszínén hajnalban százak, napközben pedgi Bagdad főterén már több tízezresre duzzadt tömeg emlékezett Kászim Szulejmáni néhai iráni kémfőnökre és Abu Mahdi al-Muhandiszra, az iraki Népi Mozgosítási Erők (PMF) nevű fegyveres ernyőszervezet egykori második emberére.
2020. január 3-án egy amerikai dróncsapás végzett a Bagdadba érkező Szulejmánival és kíséretével, ami a szokásosabbnál is puskaporosabbá tette a levegőt a Közel-Keleten. Irán könyörtelen bosszúval fenyegetett, ám a háború végül elmaradt, mivel az amerikai katonák iraki állomáshelye ellen végrehajtott válaszcsapás nem követelt áldozatokat. Erősen kétséges azonban, hogy a teheráni rezsim megfelelő elégtételnek tekinti a tavalyi szerény támadást hős hadvezére haláláért.
A merénylet évfordulóján az Iránban és Irakban tartott megemlékezések, illetve az azokon elmondott beszédek egyértelművé teszik azonban, hogy komolyabb megtorlásra mutatkozna igény, sőt, az sem elképzelhetetlen, hogy a perzsa állam fel is készült egy ilyen jellegű akcióra. Szulejmáni utódja, Iszmáil Gáni pénteken sejtelmesen fenyegette meg az Egyesült Államokat. “Talán a saját otthonodból előkerül valaki, aki bosszút áll rajtad a bűntettedért” - fogalmazott az iráni Kudsz Erők parancsnoka. Teherán ugyanakkor kényes helyzetben van az amerikai kormányváltás miatt. A dróncsapást elrendelő Donald Trumpnak két és fél héten belül át kell adnia a stafétabotot Joe Bidennek. Az új elnök felhagyna az eddigi amerikai konfrontációs politikával és újraélesztené a tetszhalott iráni atomalkut, ám ehhez az is kell, hogy utóbbi veszteg maradjon. Mindezzel Haszán Róháni iráni elnök is tisztában van, ezért maradt lényegi válasz nélkül az iráni atomprogram atyájának, Mohszen Fahrizadehnek decemberi meggyilkolása, amelyet feltehetően az amerikai-iráni közeledés kisiklatásában érdekelt Izrael követett el. Dzsavad Zaríf iráni külügyminiszter szombaton Trumpnak címezve arra figyelmeztett, hogy izraeli ügynökök, “agent provocateur-ök” az amerikaiakkal szembeni megrendezett támadásra készülnek, hogy Irán elleni háborúba kényszerítsék a távozó elnököt.
A tárcavezető Twitteren közzétett posztjával azonban vélhetően az iráni rezsim keményvonalasainak, illetve a Teheránhoz kötödő iraki milíciáknak is üzent, hogy tartózkodjanak az esetleges támadásoktól, amellyel jogalapot adhatnának egy amerikai hadműveletelekre. Az említett csoportok kifejezetten nehezen emésztik meg a Róháni képviselte pragmatikus visszafogottságot, bosszúszomjukat csakis egy látványos konfrontáció csillapítaná le. Mindez pedig azt jelenti, hogy tavalyhoz képest nem sokkal kevésbé puskaporos a levegő a Közel-Keleten.