Egyesült Államok;elnökválaszás;

2021-01-04 07:53:44

Trump „könyörgött és fenyegetőzött”, hogy találjanak neki 11 780 szavazatot

Az elnök egy órán át győzködte és fenyegette Georgia republikánus államminiszterét, hogy „találjon” neki 11780 voksot, amivel legalább ott nyerne.

Nem világos, hogy machinál vagy megháborodott, de Donald Trump még mindig azon mesterkedik, hogy ő maradhasson az Egyesült Államok elnöke. A novemberi vesztes szombaton egy órán át győzködte és zsarolta a georgiai választásokért felelős államminisztert, hogy „kalkulálja újra” a szavazatok számát, mert az nem létezik, hogy ő vereséget szenvedett volna, sőt, valójában több százezer vokssal többet kapott Joe Bidennél. Szinte végig Trump vitte a szót, érvként már sokszor megcáfolt és a bíróságok által is alaptalannak ítélt pletykákra hivatkozott. Megpróbált nyomást gyakorolni a republikánus államminiszterre, sőt, meg is fenyegette, hogy bűncselekményt követ el, ha leplezi az állítólagos csalást. Brad Raffensperger és jogtanácsosa azonban ellenállt, mint mondták, az elnök adatai tévesek. Georgiában háromszor számolták át a szavazatokat: Joe Biden 11 ezer 779 szavazattal szerzett többet. Trump azt mondta, őt csak az érdekli, hogy „találjon” ennél eggyel több, azaz 11 ezer 800 új voksot.

A szombati beszélgetés hangfelvétele vasárnap estére a Washington Posthoz került. Valószínű, hogy a magát politikai, jogi és fizikai érelemben is fenyegetve érző Raffensperger fordult védelemért a nyilvánossághoz. A világ egyik leghíresebb újságírója, a Nixon lemondásához vezető botrány egyik kirobbantója, Carl Bernstein szerint a mostani helyzet sokkal súlyosabb a Watergate-ügynél és az elnöknek a történtek után önként kellene távoznia. A keddi kettős szenátorválasztás előtt Georgiában kampányoló megválasztott alelnök, Kamala Harris szerint nyilvánvaló a hatalommal való visszaélés. Hétfőn lapzártánk után Trump és Biden is Georgiában tart kampányrendezvényt, mert az ottani szenátorválasztásokon múlik, melyik párt ellenőrzi majd a szenátust a következő két évben.

Jogi szakértők szerint Trump a telefonbeszélgetés során ügyesen lavírozott, minden állításához hozzátette, hogy „ő úgy hallotta” vagy „a pletyka szerint”, ami megnehezíti az esetleges vádemelést. A választási csalásra való felbujtás vagy a hatalommal való visszaélés tényállásához ugyanis szükség van a tudatosság bizonyítására. Most viszont még csak azt sem lehet biztosra venni, hogy Trump tisztában van azzal, mit tesz. Előfordulhat, hogy elborult az elméje és azt hiszi, tényleg megnyerte az elnökválasztást. Ennek a verziónak azonban ellentmond, hogy Georgia 16 elektora nem elég a 302:236 arányú eredmény átfordításához. Vagyis Trump feltehetően csak precedenst keres, amire hivatkozva hívei szerdán a kongresszusban megpróbálhatnák semmissé nyilvánítani az egész elnökválasztást. Erre azonban nincs esély, már csak azért sem, mert azt az alsóháznak is el kellene fogadnia, ahol a Demokrata Párt van többségben. Több republikánus szenátor és képviselő is elvetette a lehetőségét annak, hogy felülírják a népakaratot - őket Trump hétfőn „kapituláns frakciónak” nevezte. Joe Biden stábja csupán azzal reagált, hogy január 20-án a valós eredménynek megfelelő elnökjelöltet fogják beiktatni.