Salvador Dali;

2021-01-05 11:00:00

Dalí termeiben

Jó hír a különleges művész rajongóinak, virtuálisan bejárható a figuerres-i múzeum.

A szürrealizmus és Dalí rajongói a járvány alatt kivált jól járnak: a Gala-Salvador Dalí Alapítvány ugyanis nyilvánosan elérhetővé tette a katalán-spanyol mester múzeumának virtuális bejárását. A salvador-dali.org nevű oldalon található ingyenes online túra pedig nemcsak arra ad lehetőséget, hogy bejárjuk a múzeum impozáns termeit és folyosóit, de egyben exkluzív információkat is ad az egyes festményekről, szobrokról, vagy éppen Dalí bajszáról, amiről – nem meglepő módon – kiderül, hogy a mester szeretett vele játszani.

A virtuális túrán az előcsarnokba lépve azokat a személyeket és stílusirányzatokat láthatjuk, melyek a leginkább hatottak a mesterre, így kerül szóba például az egyik jó barát, Antoni Pitxot festőművész, a múzeum volt igazgatója, akit ráadásul maga Dalí nevezett ki. Az épület persze nemcsak az egyes tárgyak és személyek okán, de egészében is izgalmas. A belső udvarba lépve annak magas téglafalában aranyszínű art deco szoboralakok üdvözölnek minket, míg a tér bejáratánál két, a párizsi metróból hozott utcalámpa díszeleg. A üvegkupola alatti teremben már az óriási méretű Labirintus című festmény fogad minket, melyet Dalí az azonos nevű balettelőadáshoz készített, mely Thészeusz és Ariadné mítoszára alapul, és melyet először a New York-i Metropolitan Operaházban adtak elő. Ugyancsak kupolás teremnek a közepén található egy sír, mely alatt maga az 1989-ben elhunyt mester fekszik, akinek az utolsó kívánságai között szerepelt, hogy ebben a múzeumban temessék el. A piros bársonnyal borított Kincses Szobában Dalí kedvenc festményei sorakoznak, úgymint a Leda Atomica, mely egyszerre idézi meg a Léda és a hattyú mítoszát, és hozza azt párhuzamba a Hirosimát és Nagaszakit ért 1945-ös atomtámadással, vagy a Galarina című portré, mely a festő orosz származású feleségét, Galát ábrázolja egy félig szétnyitott felsőben. 

A múzeum emeletén a körfolyosón is érdemes végigmenni: itt például egy üveg mögött megnézetjük Dalí Fiókos Milói Vénusz című szobrát, mely az istennőt ábrázolja „kinyitható” testtel, mellyel a művész azt akarta érzékeltetni, hogy ne csak a szobor testét nézzük meg, hanem tekintsünk bele a lelkébe is. Ugyancsak a folyosóhoz közel található az Amerikai költészet című 1943-as festmény, mely amellett, hogy két izmos atlétát ábrázol, szerepel rajta egy Coca-Cola üveg is – ráadásul a művészettörténetben először.

Az emeleten a legfurcsább térrész mégis az amerikai énekes-színészről elnevezett Mae West szoba, mely konkrétan a művésznő arcát formálja meg, vagyis a falon két kép annak szemét, alattuk egy műanyag forma az orrát, egy piros színű kanapé az ajkait, míg egy extravagáns függöny a haját formázza meg – így idézve fel Dalí Mae Westről 1935-ben megfestett képét. A teremben persze érdemes a plafonra is felnézni, melyen egy kisebb, fejjel lefelé fordított fürdőszoba látható.