Szlovákia;demokrácia; NER;

2021-01-06 07:01:00

Másképp

Valahol, egy messzi-messzi demokráciában az oktatásügyi miniszter január első napjait arra használta fel, hogy bejelentse: kormánya egyik fontos oktatáspolitikai törekvése lesz 2021-ben az egyetemi és főiskolai rendszer megreformálása, mert túl sok a kicsi és nem túl magas színvonalon működő felsőoktatási intézmény az országban, amelyek nemzetközi szinten nem versenyképesek. A miniszter ebben a messzi demokráciában azt is megosztotta a nyilvánossággal, hogy hogyan szeretnék végrehajtani a reformot: egyetemi integrációt terveznek, de ennek véghezvitelét rábíznák az érintett felsőoktatási intézmények vezetőire, a kormány csak egy pénzalapot hoz létre, amelyhez pályázni lehet majd, ezzel ösztönözve a folyamatot.

Valahogy szóba sem került, hogy ultimátumot kapjanak a rektorok és a hallgatók, hogy hetek alatt, erőből zavarjanak le alapvető intézményi átalakításokat, miközben a kormányhű értelmiségiek folyamatosan hangulatot keltenek ellenük.

De nemcsak az oktatási miniszter adott információértékkel bíró interjút ebben a messzi demokráciában, hanem a belügyminiszter is. Ez már eleve érthetetlen a magyar hírfogyasztónak, aki ahhoz van szokva, az újságíróknak „nem ajánlják”, hogy saját belügyminiszterüket holmi interjúkérelemmel merjék zavarni. Szóval azt mondta ennek a messzi-messzi demokráciának a belügyminisztere, hogy idén tervezik a rendőrök, tűzoltók szolgálati viszonyának megváltoztatását, és módosítani készülnek a választási törvényt is.

Valahogy ezekre a tervekre sem úgy derült fény, hogy az illetékes kormánytag szó szerint az utolsó pillanatban, a törvényes határidő lejárta előtti percben, 23.59-kor felcsempészte a parlament honlapjára az adott törvényjavaslatokat – például a választási törvény átalakításáról, vagy éppen a rendőrség vagy a tűzoltóság országos vezetői fizetésének drasztikus megemeléséről. (A közrendőrök, „köztűzoltók” valahogy le is maradtak a nagy sietségben.)

Bizony, nem így volt. De úgy látszik, a dolgok tényleg csak egy olyan messzi-messzi demokráciában történhetnek másként, mint Szlovákia.