vakcina;Orbán Viktor;koronavírus;Ursula von der Leyen;

2021-01-09 07:00:00

Nem Brüsszel a hibás

Miközben Orbán Viktor arról beszél, hogy az EU tétlenkedik, ezért kénytelen lesz a kormány máshonnan beszerezni az oltóanyagot, egyelőre csak az unió beszerezte nyugati ellenszerre számíthatunk nagy mennyiségben.

Sikerült újabb 300 millió adagot lekötni a már forgalomba hozott Pfizer/BioNTech oltóanyagból – jelentette be pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) bizottság elnöke. A frissen leszerződött mennyiségből 75 millió már az idei második negyedévben felhasználható lesz, ami azt jelenti, hogy az oltási kampány jelentősen felgyorsulhat. Az EU ezzel összesen csaknem 2,3 milliárd adaghoz biztosít hozzáférést a legígéretesebbnek számító vakcinákból.

Az Európai Bizottság szóvivői többször visszautasították azt az Orbán Viktor által is sugallt vádat, miszerint Brüsszel a hibás, amiért kevés oltóanyagot rendelt. A tagállamok kezdettől fogva tisztában voltak az előszerződések tartalmával: a kialkudott mennyiséggel, a szállítások ütemezésével és a rendelt készítmények árával – hangsúlyozzák. A magyar miniszterelnök a szokásos pénteki rádiónyilatkozatában ismét szóvá tette, hogy "lassan" jön az EU-ból a vakcina: "a központ, – ez Brüsszel – valamit tárgyalt, és most, akkor ülünk itt, és várjuk, hogy jöjjön az oltóanyag, ez frusztrál". Ezért a kormányfő szerint tárgyalnak az izraeliekkel, a kínaiakkal meg az oroszokkal is. Ugyanakkor Izrael szintén a Pfizer anyagával olt, az orosz vakcinával kapcsolatban Gulyás Gergely kancelláriaminiszter ismerte be, hogy Moszkvának nincs elég gyártókapacitása, hogy eleget szállítson, Kínából pedig egyelőre csak az oltóanyag dokumentációja érkezett meg az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézethez. Müller Cecília országos tiszti főorvos tegnap hosszan sorolta, honnan mennyi - a Pfizer oltóanyagából 3,3 millió, az AstraZenecából 3,27 millió, a Janssenből 2,18 millió, a Modernából 827 ezer, CureVacból 250 ezer embernek elég - vakcina érkezik, de se orosz, se kínai szállítmányról nem tett említést.

A vakcinák közös beszerzéséről a tagállamokkal egyetértésben született és születik döntés az EU-ban. A folyamatot a 27 tagállam és az EB képviselőiből álló irányítóbizottság felügyeli. A grémium felhatalmazása alapján egy kisebb létszámú tárgyalócsoport folytat megbeszéléseket az oltóanyag-gyártókkal, amelyben a Bizottságon kívül néhány tagország küldötte vesz részt. Az irányítóbizottság koordinálja az egyeztetéseket, gondoskodik róla, hogy a tárgyalócsoport a tagállamok igényeinek és elvárásainak megfelelően kössön megállapodásokat a vakcinák előállítóval.

Amikor az EU27-ek tavaly megegyeztek a közös beszerzésről, jogi kötelezettséget vállaltak arra, hogy nem folytatnak párhuzamos tárgyalásokat a gyártókkal saját célú vásárlásokról. Ettől függetlenül Németország és Dánia is megfejelte a saját uniós adagját a Pfizer/BioNTech vakcinából.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pénteken közölte, hogy akár már január végén befejezheti egy újabb oltóanyag, az AstraZeneca készítményének vizsgálatát. A szert az Egyesült Királyságban már sürgősséggel engedélyezték, ahogyan a Pfizer/BionTech jóváhagyása is előbb megtörtént. Ez nem azért van így, mert az EU-n kívül könnyebb vakcinához jutni, hanem azért, mert a brit eljárás lazább, mint az európai: az ideglenesen kiadott engedélyt gyakran meg kell újítani, és kevesebb tesztet kell hozzá elvégezni. Az EMA jóváhagyása szigorúbb vizsgálati eljáráshoz kötött és egy évre szól. Ráadásul a a London által tető alá hozott alku értelmében a vakcinával összefüggő esetleges problémákért a kormány felel, míg a brüsszeli megállapodás szerint a gyártók.