igazságszolgáltatás;Kúria;Varga Zs. András;

- Varga Zs. András: „A Kúriának van elnöke és nem az elnöknek Kúriája”

A Fidesz által kinevezett legfőbb bírói fórum új elnöke az együttműködés fontosságáról beszélt.

"Olyan Kúriaként kell működnünk, amelynek bírái Magyarország nagytekintélyű felsőbíróságának bíráiként össze tudják hangolni az egyes ügyek eldöntéséhez szükséges aprólékos dogmatikai megfontolásokat az Alaptörvény érvényesítésének általános követelményével”– hangsúlyozta Varga Zs. András a Kúria online megtartott Teljes Ülésén elmondott beszédében.

Az eseményről kiadott tájékoztatás szerint a legfőbb bírói fórum vezetője hozzátette, „a Kúriának szilárdnak, magabiztosnak és megbízhatónak kell lennie... A Kúria nem absztrakt intézmény, de nem is egy épület vagy egy bírói igazgatási szervezet. A Kúria ma mi vagyunk. Önök, tisztelt Bíró Asszonyok és Urak, és Önök között egyik bíróként a Kúria elnöke.”

Az új elnök hangsúlyozta, a mérték és egyensúly megtartására törekszik, feladatait annak fényében törekszik ellátni, hogy „a Kúriának van elnöke és nem az elnöknek Kúriája”. Hitvallása szerint ez adja feladataihoz a helyes mértéket. Véleménye szerint az állandó, érdemi és valódi együttműködést fenn kell tartani "megőrizve és tovább építve mindazt, amit a Kúria ma jelent."

Terveiről szólva a Kúria elnöke elmondta, a Kúriai Tanácselnöki Értekezlete elé fogja tárni az összes döntési javaslatát, ha azok a Kúria egészét és nem csak az egyes ügyszakokat érintik. Meg kívánja erősíteni a szakágak közötti együttműködést, illetve szétválasztja az elnöki igazgatási és a Kúria külső képviseletével kapcsolatos feladatokat, ideértve az egyes területeken segítséget nyújtó munkaszervezetet is. 

Felszólalt az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke. Senyei György a Kúria és az OBH közötti partneri viszony fontosságát emelte ki. Minden bírónak minden beosztásban szolgálata során függetlenül és pártatlanul kell eljárnia - fogalmazott. Jelezte azt is, a szervezet továbbra is biztosítja a nyugodt ítélkezés feltételeit.

Mint a Népszava korábban megírta, Varga Zs. András Polt Péter egyik bizalmasának számít, akit ítélkezési gyakorlat nélkül tett meg a Fidesz főbírónak. Fleck Zoltán jogszociológus szerint a NER régi kipróbált káderéről van szó. Kinevezését az Országos Bírósági Tanács (OBT) is elutasította. 

Korrupcióellenes intézkedésekhez és a helyhatóságok bevonásához is kötik az uniós helyreállítási pénzek folyósítását.