Az Egyesült Államok elnöke váltakozva nevezte nevetségesnek és veszélyesnek az eltávolítására irányuló törvényhozási eljárást. Donald Trump kedden San Antonióba utazott, ahol megtekintette a mexikói határkerítést és meglátogatta az Alamo erődítményt, ahol a texasi védők 1836-ban 13 napon át ellenálltak a túlerőben lévő mexikói hadseregnek és szinte mindannyian elestek. Trump azonban nem erre, hanem a Capitolium múlt szerdai ostromára célzott, amikor a repülőgépre felszállva még hozzátette: „Nem akarok erőszakot!” A figyelmeztetés félreérthetetlen értelme az volt, hogy nem ő, hanem a kongresszusi vezetés lesz az oka, ha a következő napokban erőszakos cselekményekre kerül sor. A képviselőház magyar idő szerint kedd éjfél körül szavaz a Mike Pence alelnököt Trump leváltására felszólító levélről.
A képviselőház szerdán mindenképpen megszavazza a Donald Trump második közjogi felelősségre vonásáról szóló határozatot, ezzel ő lesz az első amerikai elnök, akit kétszer sújtanak impeachmenttel. Az nem világos, hogy a szenátus mikor dönt majd, a papírforma az, hogy már jövő szerdán, Trump mandátumának lejárta után. Demokrata párti politikusok azokat a republikánus honatyákat is felelősségre akarják vonni, akik részt vettek a csőcselék feltüzelésében. Ellenük az alkotmány 14. kiegészítését akarják alkalmazni, amely szerint eltávolíthatók a kongresszusnak azon tagjai, akik megszegik az amerikai alkotmány védelméről szóló esküjüket.
A Capitolium saját rendőrsége hétfőn este bizalmas tájékoztatást adott a képviselőknek arról, hogy szélsőjobboldali csoportok fegyveres akciókat terveznek Joe Biden január 20-i beiktatásakor. Az amerikai sajtón végigfutott az FBI memoranduma is, amely szerint Trump hívei ezen a hétvégén és jövő szerdán nem csak Washingtonban, hanem mind az 50 állam fővárosában fegyveres demonstrációkat szerveznek. Felmerült, hogy orvlövészek megpróbálhatják lelőni Joe Bident, Kamala Harris megválasztott alelnököt vagy a kongresszus demokrata párti vezetőit. Rajtuk kívül a törvényhozás Trumppal szembeszegülő tagjai is veszélyben lesznek, amint Washingtonba utaznak vagy ott a ceremónia helyszínére igyekeznek. A közveszély fokozódása közben váratlanul lemondott a belbiztonsági tárca megbízott vezetője – ő már a harmadik kormánytag, aki múlt szerda óta távozott az amúgy is utolsó napjaiban járó kabinetből.
A hatóságok aktívan keresik az összeesküvőket, miközben már mintegy százötven embert vettek őrizetbe a múlt heti események résztvevői közül. Kötelességszegés miatt a Capitolium rendőrségének közben két tagját is felfüggesztették, egy közelebbről meg nem határozott hatósági személyt letartóztattak, további 10-15 fő ellen pedig vizsgálat indult. Hatezerről tizenöt ezerre emelték a Nemzeti Gárda a beiktatási ünnepség idejére Washingtonba vezényelt kontingensét. Joe Biden kijelentette, hogy nem fél és továbbra is a Capitolium lépcsőinél, a szabad ég alatt kívánja letenni az elnöki esküt.
Közben megmozdult az ország stabilitásában érdekelt üzleti élet. Nem csak arról van szó, hogy a Twitter letiltott mintegy 70 ezer, a QAnon összeesküvés-elméletet terjesztő hozzászólót vagy az Amazon kikapcsolta a szélsőjobboldalon népszerű Parler nevű közösségi oldal szervereit. A Coca-Colától és az American Expresstől a Ciscón át a General Electricig és a Marriottig egy sor világcég bejelentette, hogy felfüggeszti a Trump-párti republikánus politikusok kampányainak nyújtott pénzügyi támogatást. Olyan is akadt, amelyik visszakérte a korábban folyósított összeget. Megszakítja kapcsolatát Trumppal és annak cégeivel a bukott elnök ügyleteinek első számú hitelezője, a Deutsche Bank. Ennél is messzebb ment a Signature Bank, amely zárolta Trump két személyes számláját és közleményben szólította fel az elnököt, hogy mondjon le tisztségéről.