Joe Biden;elnöki beiktatás;Donald Trump;impeachment;

- Biden nem fél a beiktatástól, az FBI fegyveres megmozdulásoktól tart

15 ezer katonát vezényelnek Washingtonba. Az amerikai üzleti élet kritikus nyomás alá helyezte a republikánusokat.

Az Egyesült Államok elnöke váltakozva nevezte nevetségesnek és veszélyesnek az eltávolítására irányuló törvényhozási eljárást. Donald Trump kedden San Antonióba utazott, ahol megtekintette a mexikói határkerítést és meglátogatta az Alamo erődítményt, ahol a texasi védők 1836-ban 13 napon át ellenálltak a túlerőben lévő mexikói hadseregnek és szinte mindannyian elestek. Trump azonban nem erre, hanem a Capitolium múlt szerdai ostromára célzott, amikor a repülőgépre felszállva még hozzátette: „Nem akarok erőszakot!” A figyelmeztetés félreérthetetlen értelme az volt, hogy nem ő, hanem a kongresszusi vezetés lesz az oka, ha a következő napokban erőszakos cselekményekre kerül sor. A képviselőház magyar idő szerint kedd éjfél körül szavaz a Mike Pence alelnököt Trump leváltására felszólító levélről.

A képviselőház szerdán mindenképpen megszavazza a Donald Trump második közjogi felelősségre vonásáról szóló határozatot, ezzel ő lesz az első amerikai elnök, akit kétszer sújtanak impeachmenttel. Az nem világos, hogy a szenátus mikor dönt majd, a papírforma az, hogy már jövő szerdán, Trump mandátumának lejárta után. Demokrata párti politikusok azokat a republikánus honatyákat is felelősségre akarják vonni, akik részt vettek a csőcselék feltüzelésében. Ellenük az alkotmány 14. kiegészítését akarják alkalmazni, amely szerint eltávolíthatók a kongresszusnak azon tagjai, akik megszegik az amerikai alkotmány védelméről szóló esküjüket.

A Capitolium saját rendőrsége hétfőn este bizalmas tájékoztatást adott a képviselőknek arról, hogy szélsőjobboldali csoportok fegyveres akciókat terveznek Joe Biden január 20-i beiktatásakor. Az amerikai sajtón végigfutott az FBI memoranduma is, amely szerint Trump hívei ezen a hétvégén és jövő szerdán nem csak Washingtonban, hanem mind az 50 állam fővárosában fegyveres demonstrációkat szerveznek. Felmerült, hogy orvlövészek megpróbálhatják lelőni Joe Bident, Kamala Harris megválasztott alelnököt vagy a kongresszus demokrata párti vezetőit. Rajtuk kívül a törvényhozás Trumppal szembeszegülő tagjai is veszélyben lesznek, amint Washingtonba utaznak vagy ott a ceremónia helyszínére igyekeznek. A közveszély fokozódása közben váratlanul lemondott a belbiztonsági tárca megbízott vezetője – ő már a harmadik kormánytag, aki múlt szerda óta távozott az amúgy is utolsó napjaiban járó kabinetből.

A hatóságok aktívan keresik az összeesküvőket, miközben már mintegy százötven embert vettek őrizetbe a múlt heti események résztvevői közül. Kötelességszegés miatt a Capitolium rendőrségének közben két tagját is felfüggesztették, egy közelebbről meg nem határozott hatósági személyt letartóztattak, további 10-15 fő ellen pedig vizsgálat indult. Hatezerről tizenöt ezerre emelték a Nemzeti Gárda a beiktatási ünnepség idejére Washingtonba vezényelt kontingensét. Joe Biden kijelentette, hogy nem fél és továbbra is a Capitolium lépcsőinél, a szabad ég alatt kívánja letenni az elnöki esküt.

Közben megmozdult az ország stabilitásában érdekelt üzleti élet. Nem csak arról van szó, hogy a Twitter letiltott mintegy 70 ezer, a QAnon összeesküvés-elméletet terjesztő hozzászólót vagy az Amazon kikapcsolta a szélsőjobboldalon népszerű Parler nevű közösségi oldal szervereit. A Coca-Colától és az American Expresstől a Ciscón át a General Electricig és a Marriottig egy sor világcég bejelentette, hogy felfüggeszti a Trump-párti republikánus politikusok kampányainak nyújtott pénzügyi támogatást. Olyan is akadt, amelyik visszakérte a korábban folyósított összeget. Megszakítja kapcsolatát Trumppal és annak cégeivel a bukott elnök ügyleteinek első számú hitelezője, a Deutsche Bank. Ennél is messzebb ment a Signature Bank, amely zárolta Trump két személyes számláját és közleményben szólította fel az elnököt, hogy mondjon le tisztségéről.       

Visszautasított kitüntetésA New England Patriots hatszoros bajnok edzője, Bill Belichick nem veszi át Donald Trumptól a legmagasabb amerikai polgári kitüntetést. Az amerikai futball pápája a kongresszus épületének megtámadása miatt mondta le a csütörtöki ceremóniát. Közleményében az amerikai értékek, a szabadság és a demokrácia iránti feltétlen tiszteletére hivatkozott. 

Ebben sikerült úgy feltüzelni híveinek egy csoportját, hogy azok berontottak a törvényhozás épületébe.