hideg;hajléktalanok;vörös kód;

Átmeneti szállás.

- Kinyitnak a szociális intézmények a hajléktalanoknak

Életbelépett az úgynevezett "vörös kód", ami a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke szerint azt is jelenti, hogy figyeljünk jobban egymásra.

Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője a várható nagy hidegre tekintettel elrendelte a hajléktalan emberek életét védő úgynevezett vörös kód kiadását

- jelentette be a tárca szociális ügyekért felelős államtitkára szombaton Budapesten. Fülöp Attila, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat átmeneti szállóján tartott sajtótájékoztatóján az állami hírügynökség szerint hangsúlyozta: az intézkedés azt jelenti, hogy valamennyi bentlakásos szociális intézménynek be kell fogadnia a hajlék nélkül élőket, ha a hajléktalan ellátórendszer már nem tudja fogadni őket.

A "vörös kód" vasárnap délben lép életbe és kedd 10 óráig érvényes, ugyanis az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint ebben az időszakban éjszakánként legalább mínusz 10 fok lesz, vagy attól hidegebb - tette hozzá a szociális ügyekért felelős államtitkár.

Mint mondta: az Emmi feladata az, hogy a nagy hidegben különleges intézkedéseket hozzon az emberi élet védelmében; ebben a helyzetben léptette életbe a "vörös kódot" a miniszter.

Közlése szerint országos szinten jelenleg 79 százalékos a kihasználtsága a hajléktalanszállóknak, Budapesten pedig csupán 74 százalékos. Ez pedig azt jelenti, hogy

mindenkinek jut férőhely, senkinek nem kell az utcán töltenie az éjszakát.
Vecsei Miklós és Fülöp Attila

Hozzátette: a kormánynak az az álláspontja, hogy nem csupán az emberi méltóságot sérti az utcán alvás, hanem életveszélyes, különösen ilyen időjárási körülmények között. Ezért mindenkit arra kérnek, hogy vegye igénybe az ellátórendszer szolgáltatásait.

Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke arra bátorított mindenkit, hogy figyeljen oda a veszélyeztetett embertársaira. Ha azt gyanítják, hogy valakit a kihűlés veszélyeztet, értesítsék az erre szolgáló diszpécserszolgálatot, illetve a hatóságokat.

Felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak azok az utcán fagyhatnak meg az emberek, hanem azok is, akik a saját fűtetlen lakásukban hűlhetnek ki. Példaként említette, hogy az elmúlt években a kihűléses halálesetek többsége nem közterületen, hanem lakásokban történt.

Ezért, ha például a szomszéd idős embernek nem füstöl a kéménye, pedig tudjuk, hogy otthon kellene lennie, akkor nézzünk rá.

Vagyis a "vörös kód" jelzés mindannyiunknak arra, hogy figyeljünk jobban egymásra

- mondta Vecsei Miklós. Az is elhangzott: azokat a hajléktalan embereket, akik szociális intézményekbe kerülnek, a járványra való tekintettel az intézmények lakóitól elkülönítve helyezik el.

Ha már a fűtetlen lakások: lapunk is beszámolt arról, miszerint nagyjából félmillió olyan magyar olyan házakban, amit nem tud rendesen kifűteni. Alighanem ezzel a helyzettel van összefüggésben az a szomorú tény, amiről lapunk ugyancsak hírt adott: a Magyar Szociális Fórum becslése szerint a tavalyi év végéig 54 ember veszítette életét kihűlés miatt.

 

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Utcai Gondozó Szolgálatának autója a szeretetszolgálat Gondviselés Háza Hajléktalanok Átmeneti Szállásán 2021. január 16-án.

A magyar miniszterelnök komoly kényszert érzett arra, hogy egy iránymutatásnak beillő levélben gratuláljon Armin Laschetnek.