turizmus;járvány;

2021-01-21 07:03:21

Pünkösdi segélykiáltás

Sajátos ívet írt le néhány óra alatt egy szakmai érdekképviselet felhívása, ami rávilágít arra, hogy szabad-e, pontosabban lehet-e a hatalom engedélye nélkül saját véleményt formálni, netán hangoztatni. Akár szakmai körökben, akár nyilvánosan. Történt, hogy kedden délben a 24.hu megszólaltatta Flesch Tamást, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnökét egy a tagoknak írt körlevél kapcsán. Az ominózus, és még kedd este visszavont levél így kezdődött: „Tájékoztatjuk Önöket, hogy a kormányzati kommunikáció, és az MTÜ tájékoztatása szerint, a jelenleg érvényben lévő korlátozások valószínűleg Pünkösdig fennmaradnak.”

Ez egy szakmai szervezet következtetése, amit a kormányzati és a szakmai alapon megszólalók nyilatkozataiból vont le. Ám a sajtóvisszhang láttán azonnal jött a Kormányzati Tájékoztatási Központ dorongja: ez rémhír, mert a kormány nem döntött, és különben is, tárgyalnak az oroszokkal és a kínaiakkal a vakcinabeszerzésről, hogy elindulhassanak a tömeges oltások. Nem tudni, hogy a háttérben milyen beszélgetések zajlottak az érdekvédelmi szervezet, a Magyar Turisztikai Ügynökség és a kormány képviselői között, mindenesetre este kilenc óra után Flesch Tamásék visszavontak mindent.

Mindenki megnyugodhat, az az igaz, amit a kormány mond. Csakhogy amit a kormány mond, abban nem sok köszönet van, mert a valóság keveredik a csodavárással, márpedig ez alapján nehéz tervezni. Való igaz, mindenütt nagy a tanácstalanság, milyen lesz a koronavírus-járvány lefutási görbéje, az átoltottság mikor éri el azt a szintet, hogy oldható a szigor. A válság által leginkább érintett ágazat kétségkívül a vendéglátás és ami köré szerveződik, és az ebben közreműködő szervezetek és cégek életben tartása a nyitásig valóban nemzetgazdasági érdek. Egyszerűbben: arról van szó, hogy e társaságok bevétele töredékére esett, akárcsak a foglalkoztatotti létszámuk, de legalább ezt szeretnék megtartani, hogy legyen honnan újrakezdeni.

Nem tudni, mi háborította fel jobban a kormányzati tájékoztatásért felelős szervezetet; az-e, hogy - feltételesen - körülbelüli időpontot mertek megjelölni a nyitásra, vagy hogy a jelenlegi támogatások meghosszabbítását és azok mértékének emelését kérték. Az időpont miatt nemigen mérgelődhetnek, hiszen Orbán Viktor legutóbbi rádiószózatában maga jelentette ki, hogy az operatív törzs számításai szerint  nyár végén, ősszel oldhatjuk fel a korlátozásokat. Ehhez képest a szállodaszövetség még optimista is.

De a reakciót látva úgy tetszik, a kormány nagyon érzékeny pontjára tapintottak rá az érdekvédők. A véleményformáláson túl még pénzt, támogatást is mertek kérni, ami a munkaalapú társadalmat építgető kormány szemében főbenjáró bűn. Az egész válságkezelés alatt megmagyarázhatatlan módon folyt el 5500 milliárd forint, de kapni csak az kaphatott belőle, akit a kormány kiszemelt. Aki ebben az ágazatban nem kap elég támogatást, könnyen felvásárlók célpontjává válik. Az pedig köztudott, kiknek a kezében van most (is) elegendő tőke ilyen befektetésekhez.