vendéglátás;sziget;koronavírus;Kádár Tamás;

- A Sziget főszervezője szerint végre normális és valós állami segítség kell a kultúrának és a vendéglátásnak

Kádár Tamás úgy látja, hogy akinek kiesik a teljes bevétele, az nem fog járulékcsökkentésen fennmaradni, és akinek a semmiből kellene fizetnie a rezsit, annak nem vigasz, hogy majd egyszer kinyithat.

A COVID-válság mostanra komplett iparágakat, és így a benne dolgozókat tett tönkre Magyarországon. Nem a vírus maga, hanem az érintett szektorok, és a benne dolgozók megsegítésének az elmaradása – írta Kádár Tamás Facebook-oldalán.

A Sziget fesztivál főszervezője azt írta, hogy nem háború van, „nem harcolni kell valakik ellen (tudjukkik)”, hanem életeket kell menteni, segíteni, támogatni.

„Nem kell nagyon túlgondolni a dolgot: ha valaki kevesebbet keres, mint 2019-ben, még mindig jobb, mint ha semennyit sem. Megtanultuk a saját bőrünkön, hogy szavak és kampányok nem mentenek meg munkahelyeket, egzisztenciákat, családokat. A fesztiválszervezők 700 milliós keretéből összesen 220 milliót kap meg 27 fesztivál, hátha az kompenzálja a zeneipar 2019-es 45 milliárdos jegybevételét. A vendéglátósok nem kapják meg azt a pénzt sem, ami jár nekik, a tanárok nem tesztelnek, hogy ne kelljen táppénzre menni, mert az vagy jön, vagy nem”– sorolta.

Kádár Tamás úgy fogalmazott, hogy amíg lesznek olyanok, akik a direkt „támogatásokat” élvezik (Laposa, Hunguest, Ákos, Raktárkoncert, stb.), addig el lehet mondani, hogy „ez a szakma már milliárdokat kapott, mit sírnak?”.

Közölte, hogy ma 40 fővel kevesebben dolgoznak a cégüknél, mint egy éve, mert nem sikerült megmenteni a munkahelyek 2/3-át.

„Tavaly áprilisban kértük először az MTÜ támogatását. Azóta írtunk leveleket, telefonáltunk, hatástanulmányt csináltattunk, érveltünk, szakmai szervezeteket menedzseltünk, sajtóközleményt adtunk ki... minden hangszeren játszottunk. De semmi”– jegyezte meg.

Hozzátette, hogy eközben az újraindulást mindenki „elvárja” tőlük, hiszen Sopron, a Balaton, Budapest számít a sok százezer vendégre, a bevételre, amit hoznak, az állam pedig az adóbevételre, a járulékokra. Úgy látja, nem csak a vendéglátósoknak lett elegük, hanem sok zenésznek, színésznek, művésznek, rendezvényszervezőnek, technikusnak, fesztiválszervezőnek is. Álláspontja szerint nem lehet komplett szakmákat hagyni összeomlani, mert a romok alól már értelmetlen lesz „szemezgetni”.

Hangsúlyozta, hogy a kormányzatnak végre valódi segítséget kell nyújtania a kultúrának, a vendéglátásnak és minden olyan szereplőnek, akik komplett elestek a bevételeiktől, annak a közös célnak alárendelve magukat, hogy életeket mentsenek. Írását azzal zárta, hogy akinek kiesik a teljes bevétele, az nem fog járulékcsökkentésen fennmaradni, és akinek a semmiből kellene fizetnie a rezsit, annak nem vigasz, hogy majd egyszer kinyithat, ezért normális és valós állami segítség kell.

(A 444 nyomán.)

A kijárási korlátozások és a rendezvénystop napjaira otthonról elérhető kulturális programokat ajánlunk.