Oroszország;tüntetések;Vlagyimir Putyin;Alekszej Navalnij;

2021-01-31 18:57:58

Elfogyott Putyin türelme: a hatósági erőszak maradt a regnáló orosz rezsim egyetlen eszköze

Putyin elnök nem találja a csodaszert Navalnij semlegesítésére és a nép bizalmának visszaszerzésére.

Akárcsak a múlt hétvégén, most vasárnap is több mint négyezer tüntetőt vettek őrizetbe Oroszországban, köztük Alekszej Navalnij ellenzéki politikus, korrupcióellenes aktivista feleségét és az eseményről tudósító újságírókat is. A letartóztatottak száma vélhetően utólag is nőni fog. A tüntetések nyomán komoly zsúfoltság alakult ki az orosz fogdákban. A Navalnij szabadon bocsátásáért, a kormányzati korrupció és Putyin elnök ellen tiltakozók ezúttal kevesebben voltak, mint múlt szombaton. A hatalom ezúttal az elrettentés taktikáját alkalmazta. A rohamrendőrséget már szombaton készenlétbe helyezték, Navalnij közvetlen munkatársait és testvérét előre házi őrizetbe helyezték a járványügyi szabályok megsértésének ürügyén, s körözést adtak ki a vasárnapra meghirdetett országos tüntetés fő szervezője ellen is. Már pénteken emlékeztették a lakosságot, hogy nem engedélyezett tüntetésről van szó, akik mégis részt vesznek rajta, azt kockáztatják, hogy magatartásukat tömeges rendzavarásban való részvételként értékelhetik, ami súlyosabb törvényi megítélés alá esik. A tüntetések az interneten szerveződnek, s az ügyészség korlátozta a közösségi médiákhoz való hozzáférést is.

A nagyobb orosz városokban a karhatalom lezárta a demonstrációk meghirdetett útvonalát, de a mindenre elszánt tüntetők új útvonalakon vonultak fel, fittyet hányva a mínusz fokokra és az erőszaktól ezúttal sem tartózkodó rohamrendőrökre.

A novo ogarjevoi rezidenciáján lég- és vírusmentesen elzárt Putyin számára egyre kínosabb a helyzet. Nem találja sem a hangját, sem az ellenszert Navalnijra. A korrupciós vád immár személyesen őt, nem valamely strómanját érte és ez Szibériától a nyugati végekig mindenhol egységesen alapjaiban rázta meg a húsz éve tartósan minimum 60 százalékon lévő támogatottságát.

Alekszej Navalnij kezdetben csak egy kis homokszem volt a rezsim gépezetében, aki tudott ugyan kellemetlen perceket és némi bosszúságot okozni, de magát a rezsimet nem veszélyeztette. Mára viszont ő lett Putyin fejfájásának legfőbb oka. A választásoktól való sorozatos eltiltásokat, menetrendszerinti időszakos letartóztatásokat, de még a novicsok mérgezést is túlélő korrupcióellenes aktivistának mostanában sikerült igen mély sebeket ejtenie a Putyin-rezsimen. Németországi lábadozása idején az orosz titkosszolgálat munkatársát csőbe húzva bizonyította be, hogy állami megrendelésre az FSZB próbálta őt eltenni láb alól az idegméreggel, majd hazatérve, immár a börtönből dobta be a legnagyobb bombát, a Putyin fekete-tengeri csodapalotájáról szóló dokumentumfilmet, amelyet két hét alatt, már több mint egymillióan néztek meg. Hívó szavára, a megtorlások ellenére, múlt szombat óta tízezrek vonultak utcára.

A Kreml gépezete hiába dolgozik gőzerővel, az erőszakon túlmenően más ellenszert nem talált.

Még Putyin és leghűbb segítői sem gondolhatják komolyan, hogy az elnök ifjúkori dzsudópartnere, mindmáig  bizalmasa, a milliárdos Arkagyij Rotenberg beáldozásával még menthető a csóró, puritán elnök imázsa. Rosenberg Navalnij leleplező dokumentumfilmjének bemutatása után több mint két héttel, szombaton jelentette be, hogy a 100 milliárd rubelt (mintegy 400 milliárd forintot) érő, Fekete-tenger parti üdülőváros az ő tulajdona, amit hitelből épített fel. Az oroszok ezen valamiért már nem tudnak nevetni.