matematika;kormánypropaganda;

- Az egyszerűsítés diadala

Gyerekem, ez annyira bonyolult, hogy nem lehet vele dolgozni. Ha nem érted az egyszerűsítést, az egészhez teljesen hülye leszel – mondta kedvenc matematika tanárom, Inci néni, aki szerint ami egyszerű, az szép. Ugye, ti is érzitek a bizsergést a gerincetek körül, amikor hat tizenketted helyett simán háromhatoddal számolhattok? Sosem voltam jó matekos, de ezzel a gerinc üggyel – úgy tűnik – Inci néni a jövőbe látott.

Pedig ő biztosan nem olvashatott kormányközeli bulvárlapokat, mégpedig abból az egyszerű okból, hogy ezek akkoriban nem léteztek. Ma viszont nagyon is léteznek, és az ott dolgozó kollégák minden sorából érződik a matematika szeretete. Vegyük például a 888.hu cikkét: Pikó levélben fenyegeti a kerület háziorvosait. Első olvasásra ez egy egyismeretlenes egyenlet: Pikó András annyira gonosz (velejéig), hogy szegény, nyomorult egészségügyi dolgozókat, akik nap nap után küzdenek a vírushelyzet vártáján, postai levlapon fenyegeti életük kioltásával, vagy ilyesmi. Mielőtt a kolléga megfelezte volna a tört számlálóját és nevezőjét, az volt a helyzet, hogy a VIII. kerület polgármestere figyelmeztette a nála dolgozó doktorokat: ha írásbeli felszólítás után sem teljesítik szerződésben vállalt kötelezettségeiket, a szerződésüket az önkormányzat felmondhatja. Igaza volt Inci néninek, a „levélben fenyegeti” tényleg egyszerűbb.

Vagy itt van az, hogy Gyurcsány le akarja vágni a kormány jobb kezét. Ebben az interjúban az egykor kisgazda, majd MIÉP-es, jelenleg fideszes közgazdász, Lentner Csaba fejtegeti, hogy miért gondolja Gyurcsány Ferenc, hogy Magyarországon be kellene vezetni az eurót. Nem akarok spolierezni, de a lényeg az, hogy mert az rossz. A kérdező, bizonyos Horváth K. József nem egyszerűen lovat ad a neves közgazdász alá, hanem minden kérdésével egy egész ménest. Ilyeneket kérdez például: „Vagyis Gyurcsány a magyar gazdaság, az emberek jóléte ellenében akarná bevezetni az eurót?” vagy „Az lehet, hogy az Európai Unió az eurózónán keresztül is megpróbálná érvényesíteni a migráns- és genderpolitikáját, Soros György receptje alapján?” Egyébként a cikk elején a szerző maga adja meg az egyszerűsítési képletet, amikor számba veszi az interjú fontosabb kulcsszavait: „árfolyam, ellen, euró, gyurcsány, Lentner Csaba, magyarok, rosszat akar”. Négy láb jó, két láb rossz. Sosem volt még ennyire egyszerű a matek.

Nehéz nem észrevenni a modern, kormánypárti matematikusok igyekezetét, hogy mindenkivel megszerettessék a tudományt. „Gyurcsány és Pusztai a tömeges oltás megkezdését gáncsolja”. Utóbbi egyébként arról szól, hogy Pusztai Erzsébet azt kifogásolta, miért Szijjártó miniszter engedélyezte a vakcinát a szakemberek helyett. Ez tényleg elég bonyolult képlet, az egyszerűsítés után viszont minden világos lesz. Vagy: „Gyurcsány a hasbeszélő.” Vagy: „Maga megenné a Gyurcsány-kolbászt?”

Talán nem tévedek, ha kijelentem: a mai modern matematika egyszerűsítési együtthatója az 1 gyurcsány. Már érzem is a bizsergést a kollégák gerince körül.