Az állami hírügynökség azt írja, ez a harmadik koronavírus-elleni vakcina, amely forgalomba kerülhet Franciaországban.
"Hiányoznak a 65 évnél idősebb páciensekre vonatkozó adatok. Ezek a következő hetekben érkeznek meg. Addig a használatát a 65 évnél fiatalabbaknak ajánljuk" - mondta sajtótájékoztatóján Dominique Le Guludec, a hatóság vezetője. "Az ajánlást felülvizsgáljuk a kiegészítő klinikai adatok függvényében, amelyeket hamarosan megkaphatunk" - tette hozzá.
Az illetékes vezető kiemelte, hogy az AstraZeneca vakcinája "nagyon könnyen kezelhető, nagyon hasonlóan az influenza-elleni oltáshoz, s ezért a hatóság ajánlása szerit gyógyszerészek s szülésznők is beadhatják, nem kizárólag csak ápolók vagy orvosok".
Az oltóanyag normál hűtőszekrényben, kettő és nyolc Celsius-fok között tárolható, szállítható és alkalmazható a gyártástól számított legalább hat hónapon keresztül.
A HAS véleményét még a kormánynak is jóvá kell hagynia. Amennyiben ez valószínűsíthetően megtörténik, Franciaország Németországhoz, Svédországhoz, Lengyelországhoz és Olaszországhoz hasonlóan nem javasolja az idősebb korosztály számára ezt az oltást, ellentétben az Európai Gyógyszerügynökség véleményével.
A HAS tudatta, hogy az ajánlás nem jelenti azt, hogy az oltóanyag nem hatékony az idősebb korosztály számára, csak a hatóság egyszerűen nem tud a rendelkezésre álló adatok alapján a kérdésben állást foglalni.
A hatóság arra számít, hogy Franciaország 10 millió adagot kap a következő három hónapban az AstraZeneca-vakcinából, s így további 5 millió francia veheti fel az oltást.
A jelenlegi oltási menetrend szerint a francia kormány február végéig 2,5 millió ember beoltását tervezi.
Belgiumban is kivárnak
Belgiumban egyelőre nem oltják be a 65 év feletti lakosokat az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinával - írta a BrusselsTimes belgiumi hírportál kedden, ugyancsak az MTI szerint.
Franck Vandenbroucke belga egészségügyi miniszter azt nyilatkozta, hogy e tekintetben a kormány a nemzetei egészségügyi tanács iránymutatásait követi.
"A tanács szerint ez a vakcina nagyon hatékony a 18 és 55 év közötti emberek számára, de nem állítható kellő bizonyossággal, hogy az ennél idősebb korosztálynak is teljes védelmet nyújtana a vírus ellen" - jelentette ki.
A 11,5 millió lélekszámú országban eddig a lakosság 2,49 százalékát oltották be az első adaggal a Pfizer/BionTech és a Moderna vállalatok által kifejlesztett oltóanyagokkal.
Nem Franciaország és Belgium az első, amely korhatárossá teszi az AstraZeneca készítményét:
mint lapunk is megírta, Németországban néhány napja már hasonló döntés született, ahol a 18 és 64 év közötti korcsoportnak ajánlják ezt a vakcinát.