válságkezelés;Joe Biden;Donald Trump;impeachment;

- Kezdődik a Trump elleni eljárás

Mindkét párt gyorsan túl akar lenni a Trump elleni eljáráson. Biden elnök komoly adójóváírást javasol a gyermekes családoknak.

Négy órás alkotmányossági vitával és egy egyszerű többséget igénylő szavazással kezdődik kedden a Donald Trump elleni impeachment ítélkező szakasza. A vád szerint az akkor még hivatalban lévő elnök január 6-ára Washingtonba hívta híveit, majd tüzes beszédet tartva ráuszította őket a törvényhozás épületében az elektori szavazatok hivatalos összesítését végző képviselőkre és szenátorokra. Az állítólagos választási csalásokra hivatkozó Trump így akarta megakadályozni veresége véglegesítését, ami gyakorlatilag a demokrácia elleni puccskísérlettel volt egyenlő. A Capitolumba betóduló tömegbe olyan csoportok is keveredtek, amelyek előre készültek az erőszakos akcióra és nagyon kevésen múlott, hogy az őrségnek sikerült kimenekítenie a törvényhozókat. A csőcselék ezután kórusban követelte az ülést vezető Mike Pence felakasztását – Trump pedig nagyjából ugyanekkor a Twitteren gyávának nevezte saját alelnökét, amiért „nem tette meg, amit meg kellett volna tennie”. Az ostromban öten vesztették életüket, köztük egy rendőr. Két másik rendőr azóta öngyilkosságot követett el.

A bírósági perként felfogható eljárás abból a szempontból is különleges lesz, hogy a vádat emelő képviselők és az esküdtszék, illetve a bíró szerepét betöltő szenátorok is szemtanúi voltak a történteknek. A demokrata párti többség szerint Trump elnöki esküjét megszegve veszélybe sodorta az alkotmányos berendezkedést, ezért felelősségre kell vonni és örökre eltiltani a közhivatal viselésétől – már csak azért is, hogy többé ilyesmi ne fordulhasson elő. A republikánus szenátorok nem akarják védelmükbe venni azt, amit Trump tett, helyette alkotmányossági alapon fogják ellenezni az impeachmentet, mondván, hogy azt csak hivatalban lévő elnökkel szemben lehet alkalmazni.

A két párt között most pont egyenlően megoszló, száztagú testületben 67 voks kell Trump elítéléséhez, ami roppant valószínűtlen. A képviselőházban is csupán tíz republikánus szavazta meg a vádemelést – közülük Liz Cheney, a konzervatív frakció harmadik számú vezetője ment a legmesszebb, amikor egy vasárnapi interjúban nem zárta ki, hogy Trump ellen később bűnvádi eljárás is induljon. A szigorú biztonsági intézkedések közepette kezdődő eljáráson a legrégebben hivatalban lévő demokrata párti szenátor, a 80 esztendős Patrick Leahy fog elnökölni, szavazategyenlőség esetén pedig Kamala Harris alelnök voksa dönt.

Maga a tárgyalás szerdán délben kezdődik és tizenhat órás ülésnapokkal tart – nem tudni, meddig, csak az biztos, hogy Trump egyik ügyvédjének kérésére pénteken délután 5-től vasárnap délig szünetelni fog. Az sem ismeretes, hogy a vád vagy a védelem akar-e tanúkat beidézni. Egyik fél sem akarja sokáig húzni az eljárást, mert inkább a jövővel, Joe Biden elnök válságkezelő javaslataival akarnak foglalkozni.

Utóbbiak közül lapzártánk után egy újabbat terveztek bejelenteni: a hat éves kor alatti gyermekenként 3600 dollár (1 millió 70 ezer forint), a 6-17 évesek után 3-3 ezer dollár (890 ezer forint) adójóváírást kapnának az évi 150 ezer dollár (44.6 millió forint) alatt kereső családok.

Eddig egyszer semAz elnökök elleni impeachment eljárások közül a legelső járt legközelebb a sikerhez. 1868-ban egyetlen szavazaton múlott, hogy Andrew Jackson elnök maradhatott. Richard Nixon 1974-ben maga mondott le, még mielőtt a képviselőház vádat emelt volna ellene. A szenátus 1998-ban Bill Clintont, tavaly pedig Trumpot is felmentette, bár az impeachment ténye így is foltot ejtett a hírnevükön. Trump az első elnök, aki ellen kétszer is közjogi vádat emeltek.

A szomszédos országok pandémiával kapcsolatos adatait részletesebben ismerhetjük, mint a hazait. Az oltási terv sem hétpecsétes titok, a kormányzati tájékoztató oldalakon pedig adatok, nem politikai reklámok futnak.