Opten;cég;design;textilipar;

2021-02-09 22:24:00

Kevés a ruhaipari támogatás

Kevés és nem pontosan célzott a hazai textil- és ruhaipar megmentésére szánt 15 milliárd – derül ki az Opten felméréséből.

A hazai textil és ruhaiparnak valószínűleg nagyobb és összetettebb segítségre lenne szüksége a túléléshez – állapítja meg az Opten. A céginformáció szolgáltató felmérte a februárban és márciusban e körnek szánt 15 milliárdos EU-támogatás lehetséges kedvezményezettjeinek összetételét.

Számításaik szerint ebből az érintett cégek legfeljebb 6 százaléka számíthat segítségre. A koronavírus-járvány nagyon eltérő mértékben sújtotta az ágazat szereplőit, amelyek különböző gazdasági helyzetből szállnak ringbe az uniós támogatásért.

A kiírás alapkövetelményeinek az Opten adatai szerint jelenleg 6722 társas vállalkozás, 891 egyéni vállalkozó és 19 szövetkezet felel meg. 2019-ben a cégek 1,5 ezermilliárd forint árbevételt értek el, mintegy százmilliárdos adózás előtti eredmény mellett. Több mint 15 százalékuk veszteséggel zárta az évet, ami tavaly valószínűleg tovább romlott. Az érintett társaságok 2019-ben több mint 179 ezer főt foglalkoztattak.

A kiírók által meghatározott cégkör rendkívül sokszínű – állapítják meg. Szerepelnek közöttük például a távol-keleti behozatal miatt évek óta válságban lévő ruhaipari gyártók. Néhány csúcsmárkát leszámítva itt a munkaerőt az alacsony képzettség és bér jellemzi. De indulhatnak internetes szolgáltatók is, ahol a magas iskolázottság és fizetés az elterjedt. A legtöbbjük fő tevékenysége ruházati kiskereskedelem, utána jönnek a ruházati és lábbeli nagykereskedelemmel, illetve a bútor, világítási eszköz és egyéb háztartási cikk kiskereskedelmével foglalkozók, valamint az egyéb bútorgyártók. A 891 egyéni vállalkozó összárbevétele 1,1 milliárdra rúgott. A 19 szövetkezet összesen 847 millió forint árbevételt mutatott fel. Bár munkaviszony keretében csak 158 főt foglalkoztattak, ennél jóval többet tehet ki a tagsági jogviszonyban dolgozók száma.