válság;oltóanyagok;

2021-02-10 06:24:41

Kanyarban előz

A kanyarban előzés – ehhez elegendő a KRESZ-t ismerni – alapvetően ellenjavalt. Ennek ellenére sokan próbálkoznak vele, az eredményt pedig hiába jelzik út menti haláljelek, attól ez még része a magyar virtusnak, rezonál rá a néplélek.

Az újkori történelmünk is tele van kanyarban előzési kísérletekkel (meg a hozzájuk tartozó haláljelekkel). Amit igazán nem szeretünk, az a járt úton, a szabályokat betartva történő tempós haladás: nekünk a rövidebb útvonal, az okosabb megoldás – a fizika helyett a fifika – való.

A hatalmi kommunikáció 2018 óta használja rendszeresen a kanyarban előzés kifejezést, nagyjából akkortól, amikor Ausztria utolérésének örök toposzát is megint elővették. Mióta beütött a járvány és nyomában a válság, azóta ugyanakkor megfigyelhető némi diszharmónia. Matolcsy György jegybankelnök, aki korábban maga is nagy kanyarban előző volt, a saját gazdaságpolitikai jóslatainak felsülése óta többször is kimondta – érezhető csalódottsággal –, hogy a mutatvány nem sikerült. Sőt, inkább mellettünk húzott el az mezőny nagy része: európai összehasonlításban kiugróan nagy adósságnövelés árán produkáltunk az átlagosnál nagyobb visszaesést. (Összehasonlításul: Görögországban, amelyet meglehetősen szétzilált állapotban ért a krízis, tele migránsokkal, akik a magyar közmédia által sugallt köztudat szerint a fő járványhordozók, szignifikánsan jobbak a koronavírus-fertőzési és halálozási statisztikák.

Amire nincs racionális magyarázat, ha Orbán Viktor bármely járványügyi mondását elhisszük –, és a gazdasági mutatók sem rosszabbak annyival a mieinknél, amennyire az a tény indokolná, hogy gyakorlatilag az egész görög gazdaság az egy éve tetszhalott turizmusból élt.) Orbán viszont még csak most kezd bemelegedni: szerinte igenis meg fogjuk mutatni, és akkora beindulás/visszapattanás/előzés jön, hogy a fal adja a másikat.

Az orbáni víziónak annyi a logikai tartalma, hogy a gazdasági újraindulás dátuma leginkább az oltás tempójától függ, Magyarország pedig az uniós engedély nélküli keleti vakcinákkal előnyt szerez, tehát másoknál hamarabb pörgetheti fel a gazdaságot. Erről szól az új fürkész-portyász igyekezet, meg az összes kavarás és terelés az oltóanyagok választhatósága körül: a kormány (azaz Orbán Viktor) azt akarja, hogy minél előbb oltasd be magad az első szembe jövő vakcinával, és utána menj dolgozni. Ennyi a nagy terv, és akár még be is jöhet, de azért vannak jelentős kockázatai. Egészségügyi szempontból az, hogy transzparens III. fázisú klinikai vizsgálati eredmények híján – abban az értelemben, ahogyan ezeket a fogalmakat Európában használják – nem tudjuk, mit nyomnak belénk, nincs megbízható információnk a mellékhatásokról. Gazdasági értelemben pedig főként az, hogy az Európába integrált, rekordmértéken export- és importfüggő hazai ipar akkor se tudna egyedül, mások előtt felpattanni, ha minden magyar dolgozó védett lenne (amitől még nagyon messze vagyunk.)

Az pedig már csak a ráadás, hogy – újra a KRESZ-t idézve – előzni fő szabály szerint balról illene.