Románia;veszettség;állattartók;

2021-02-10 16:00:00

Súlyos kór ütötte fel a fejét Magyarország közelében

Év végén egy kutyában és egy szarvasmarhában, majd pedig egy vadon élő rókában mutatták ki az emberre és állatra egyaránt veszélyes vírust Szatmár megyében.

Néhány hónapon belül harmadszor diagnosztizált veszettséget a román állategészségügyi szolgálat a magyar határtérségben, Szatmár megye területén. Tavaly év végén egy kutyában és egy szarvasmarhában, az idén február 1-jén pedig egy vadon élő rókában mutatták ki az emberre és állatra egyaránt veszélyes vírust – áll a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményében.

Bár – mint írták – Romániában a rókaimmunizációs programnak és a kutyák kötelező védőoltásának köszönhetően a veszettség egyre inkább visszaszorul, a fertőzés szórványosan jelen van. Magyarországon eddig nem találtak veszett állatot, a betegség 2017 óta nem fordult elő hazánkban. Az országhatárhoz közeli romániai esetek miatt azonban a Nébih felhívta a hazai állattartók figyelmét a veszettség elleni védőoltás rendszeres beadatásának fontosságára. Hazánkban a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, míg a macskáké erősen ajánlott. Különösen fontos a vadállatokkal gyakrabban, nagyobb eséllyel érintkező háziállatok, például a vadász-, kotorék- és pásztorebek vakcinázása.

A veszettség az egyik legrégebben ismert fertőző betegség, amely a beteg állat harapása útján terjed a másik állatra vagy akár az emberre is. Többszörös előfordulása a román határtérségben a hazai járványügyi helyzet szempontjából is aggályos, mert a fertőzött vadállatok nagy távolságokat is megtehetnek, így a betegséget a magyarországi rókaállománynak is átadhatják. A februári párzási időszak egyébként is az állatok fokozott mozgásával, gyakoribb harcokkal jár, megnövelve a veszettség terjedésének kockázatát – olvasható a közleményben.

A magyarországi rókaállomány fertőzöttségének kizárása, valamint a veszettség esetleges megjelenésének mielőbbi felderítése érdekében a fertőzött vidékkel szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei vadászterületeken már megkezdődött a rókák fokozott vizsgálata. Az érintett romániai területekkel határos, a Nébih által kijelölt vadásztársaságok kötelesek minden elejtett vagy elhullottan talált rókát laboratóriumi vizsgálatra küldeni a következő két hónapban.

A Nébih kéri, hogy aki a betegségre gyanús egyedet észlel vagy elhullott rókát talál, jelezze az illetékes állategészségügyi hatóságnál vagy a Nébih Zöldszámán (06-80/263-244).