Matolcsy György;Varga Mihály;Tóth Bertalan;

2021-02-12 08:31:38

Amíg Matolcsy és Varga egymással birkózik, az ország elsorvad

Tóth Bertalan szerint az utóbbi tíz évben durván elmélyült a szegénység, miközben vadászkiállításra és fideszes magánalapítványok támogatására mindig jut bőséges forrás.

„Külső szemlélőként még szórakoztató is lehetne, ahogyan Orbán Viktor jobb- és balkeze – Matolcsy György és Varga Mihály – pirospacsit játszik egymással és a magyar gazdasággal.

A probléma, hogy tízmillió magyar ember mindennapi életével szórakoznak, már 10 éve. Vitatkozzanak egymással, csak ne a mi bőrünkre menjen a játék!” – kommentálta a jegybankelnök és a pénzügyminiszter ütésváltását Tóth Bertalan.

Emlékeztetőül: az MSZP társelnöke írásbeli kérdésben firtatta, hogy vajon Varga Mihály egyetért-e Matolcsy György egyes kijelentéseivel a beszakadó növekedésről, vagy épp arról, hogy Romániának már csak a hátát látja Magyarország. A kérdésre adott válaszban a pénzügyminiszter finoman szólva sem értett egyet az MNB első emberével. 

Tóth Bertalan szerint nem a vitákra, hanem a gazdaságra kellene koncentrálni, mert amíg a két pénzügypolitikus a saját igazát próbálja alátámasztani, addig Magyarország versenyképességét érdemben egyikük sem nem javította, ugyanakkor a kormány gazdaságpolitikája növelte a társadalomban meglévő jövedelmi, vagyoni különbségeket. Ezzel párhuzamosan romlott a kormányzati korrupciós helyzet, mára hármas holtversenyben az Európai Unió legkorruptabb országa lett Magyarország Romániával és Bulgáriával együtt. A jogállamiság leépítése és a kiszámíthatóság hiánya ugyancsak rontja az üzleti környezetet.

És – figyelmeztet az MSZP-társelnöke – miközben mindenki tudja, hogy a tartós versenyképesség egyik kulcsa az „emberekbe történő befektetés”: az oktatás, a képzés, és az egészségügy fejlesztése, a Fidesz-rezsim nemhogy nem növelte, hanem GDP arányosan csökkentette az e területekre fordított állami forrásokat az utóbbi tíz évben. Ezzel párhuzamosan egyetlen fillérrel sem emelkedett a családi pótlék, a GYES a GYET és az anyasági támogatás összege, miként nem változott a nyugdíjminimum sem. A nyugdíjasok szegénységi aránya viszont tíz év alatt megháromszorozódott, és nőtt az egyszülős családok szegénységi aránya is. A V4 országokon belül pedig már Magyarországon a legalacsonyabb a minimálbér, sőt, már Romániában is többet ér az adható legkisebb fizetés.

2020 végére úgy került történelmi magasságba mind az államadósság (GDP 81,2 százaléka), mind az államháztartás hiánya (GDP 9  százaléka), hogy közben érdemi szociális célú kiadásnövelés nem történt, nem adtak elegendő bértámogatást a bajba került szektoroknak, nem növelték meg az álláskeresési járadék folyósításának sem az időtartamát (9 hónapra), sem az összegét (legalább nettó 100 ezer forintra). A Gazdaságvédelmi Alap 3600 milliárd forintjának háromnegyedét – mutatott rá Tóth Bertalan – a Fidesz-rezsim a gazdasági válsággal össze nem függő célokra, vadászkiálításra, fideszes magánalapítvány támogatására, űrkutatásra, és más hasonló célokra fordította.