Nem szakmai szempontok alapján mondtak fel Faur Annának, inkább a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) új vezetéssel szembeni kritikájának szólhatott az indoklás nélküli elbocsátása – írta a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a 444-en működő blogjában.
A TASZ jelenti név alatt futó blogon a tavalyi SZFE-sztrájk egyik résztvevőjéről megírták, hogy a felmondás miatt munkaügyi perben a jogvédő szervezet felsorakoztatta a fentieket alátámasztó érveket.
„2017-ben felkértek: dolgozzak az egyetemen. Ekkor kutatói státuszba kerültem, szorosan az oktatáshoz kapcsolódó munkát végeztem 2020 februárjáig: többek között új tananyag alapjait dolgoztam ki. Már ekkor is az volt a szándék, hogy a kutatás lezárása után részt vegyek az oktatásban. (...) Közben megszülettek a gyerekeim, ezért 2020 februárja és szeptembere között passzív gyeden voltam. Az új szerződés viszont három hónapos próbaidőt kötött ki.”
Ennek azért volt jelentősége, mert a sztrájkban aktívan részt vevő filmintézeti dolgozók közül ő volt a munkaviszony szempontjából az egyetlen, akinek próbaidős munkaszerződése volt. Neki minden különösebb indokolás nélkül felmondhattak.
„A munkáját az új vezetés gyakorlatilag nem ismerhette, hiszen az egyetemfoglalás, a sztrájk, és az SZFE alapítványi működése első három hónapjának problémái miatt még nem is dolgoztak érdemben együtt”– szögezte le a TASZ.
A blogon közölték az egyetemi tanár írását is a történtekről: néhány nappal a három hónap lejárta előtt, 2020. november 30-án kapott egy ajánlott levelet, amiben egy számára ismeretlen ember indoklás nélkül, azonnali hatállyal felmondta a munkaviszonyát az egyetemmel.
„Mai napig nem kaptam választ arra, hogy miért kellett engem igazából kirúgni. (...) Az elbocsátásom után néhány nappal Vidnyánszky Attila, az újonnan kinevezett kuratórium elnöke levelet küldött az oktatóknak, amiben lefektette a számára fontos értékeket a tanítással kapcsolatban, és biztosított mindenkit, hogy senkit nem fognak kirúgni”– fűzte hozzá Faur Anna.