A napokban minden nyugdíjas örömmel veszi kézhez az úgynevezett 13. havi nyugdíj első heti részletét. Az öregségi nyugdíjasok közel kétharmada, 1,2 millió fő kap az átlagnyugdíj egy heti részleténél, 37650 forintnál kisebb összeget. De 217 ezer ember 20 ezer forintnál is kisebb összeggel kell beérje, ugyanakkor 313 ezer fő 50 ezer forintnál nagyobb összeget, közel 50 ezer nyugdíjas 80 ezer forintnál is nagyobb összeget kap.
Ezek a számok is jól mutatják, hogy milyen mértékű különbségek alakultak ki a nyugdíjak között, és a különbségek a jövőben tovább fognak növekedni. Ennek okai: a járulékfizetési plafon 2013-as eltörlése, a nettó keresetek differenciálódása az egykulcsos szja következtében, az úgynevezett valorizációs mechanizmus és a kormány „értékmegőrző” (az átlagos inflációval megegyező mértékű) nyugdíjemelési politikája. 2019-ben a nyugdíjasok 15,1 százalékát fenyegette az elszegényedés kockázata, miközben ez a szám 2010-ben még csak 13,6 százalékos volt. Okkal fogalmaz úgy Farkas András (a „nyugdíjguru”) a nyugdíjemelések kapcsán, hogy: „A nyugdíjrendszerben a szegény még szegényebb, a gazdag még gazdagabb lesz.”
A kormány inflációkövető, „értékmegőrző” nyugdíjemelési politikája következtében az átlagnyugdíj ma már alig haladja meg az átlagkereset felét, ezért indokolt a nyugdíjas szervezetek azon követelése, hogy a nyugdíjak növelésénél vegyék figyelembe a keresetek növekedését is. Ez a svájci indexálás, amelynek alkalmazásával és az úgynevezett nyugdíjas infláció figyelembevételével az ellenzéki pártok is egyetértenek. A 13. havi nyugdíj fokozatos visszavezetésével – amit tíz évig nem tett meg a Fidesz-kormány - megállítható a nyugdíjaknak a keresetektől történő leszakadása, sőt elindulhat egy kismértékű arányjavulás is.
Az alacsony nyugdíjjal rendelkezők – akik nagy része régen nyugdíjba ment idős ember - helyzetének javítására az ellenzéki pártok a kis összegű nyugdíjak felzárkóztatását ígérik. Az 53. heti nyugdíj tekintetében a nyugdíjas szervezetek azt is javasolták, hogy annak összege legalább 50 ezer forint legyen. De a javaslattevők maximalizálnák a kiugróan magas nyugdíjak esetén adható 53. heti nyugdíjat is 100 ezer forintban. Csakhogy ez a javaslat is több mint 40 százalékkal nagyobb forrásigényű, mint a jelenlegi rendszer szerinti. Ha betartható ígéretet akarnak tenni az ellenzéki pártok, akkor számolniuk kell azzal, hogy a covid járvány következtében még évekig nehéz lesz a költségvetés helyzete. Ezért az alacsony nyugdíjak felzárkóztatására csak erősen korlátozott lehetőség lesz. Különösen, ha figyelembe vesszük a 13. havi nyugdíj „visszaépítését”.
A növekvő nyugdíjkülönbségek csökkentésére ezért olyan átmeneti megoldást kell találni, amely azonnal segíthet a legnagyobb feszültség mérséklésében. Ilyen eszköz lehet az MSZP azon javaslata, hogy a nyugdíjrendszer módosításának kidolgozásáig minden nyugdíjas azonos összegű 13. havi nyugdíjat és – a svájci indexálás alapján számolt mértékű – azonos összegű nyugdíjemelést kapjon.
A 13. havi (53. heti) nyugdíj nem nyugdíj, hanem egy állami juttatás. Ahogy minden egészségügyi dolgozó 500 ezer forintot kapott, függetlenül a fizetésétől, úgy ebben az esetben is minden további nélkül alkalmazható lenne az azonos összegű juttatás. A nyugdíjrendszer korrekciójáig – amiről a jelenlegi kormány hallani sem akar – javasolt azonos összegű „13. havi nyugdíj” kétségtelenül tartalmaz egy szolidaritási elemet is. Ez más országok gyakorlatában is ismert, és az Alkotmánybíróság álláspontja szerint is a nyugdíjrendszer nem tisztán biztosítási elven alapul, hanem a szolidaritás és szociális kiegyenlítés gondolatán nyugszik. De sokan teszik fel azt a kérdést is, hogy ha a nyugdíj összegében kifejeződik a szolgálati idő, valamint a korábbi kereset, akkor mi indokolja, hogy egy nyugdíjasoknak adott állami juttatásnál különbséget tegyünk a nyugdíjasok között?
A nyugdíjrendszer korrekciója nem egyszerű feladat, de a jelenlegi rendszer módosításáig is tenni kell valamit az alacsony nyugdíjjal bírók helyzetének javítása és a növekvő nyugdíj különbségek mérséklése érdekében. Erre jelent átmeneti megoldást az MSZP javaslata: 13. havi nyugdíjként minden nyugdíjas az átlag nyugdíjnak megfelelő, azonos összeget kapjon. Különösen, ha figyelembe vesszük a költségvetés várható helyzetét.