A fehérorosz demokrácia mozgalom hat hónappal a vitatott elnökválasztást követően átmeneti vereséget szenvedett a litvániai emigrációban élő Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezető szerint.
– El kell ismernem, hogy elvesztettük az utcát – jelentette ki Cihanouszkaja a Le Temps című svájci lap vasárnapi számában megjelent interjújában a hazájában zajló kormányellenes megmozdulásokra utalva.
Hozzátette, a fehérorosz kormány kezében vannak a hatalom és a fegyverek.
– Stratégiánk abban merül ki, hogy jobban szerveződünk, állandó nyomást gyakorlunk a rezsimre, amíg az emberek készen állnak visszatérni az utcákra, talán már tavasszal – hangoztatta.
Elmondta, minden nap gondol arra, hogy visszatér Fehéroroszországba és gyakran a kétségbeesés határán van, amikor hazája jövőjére gondol.
– Aztán gyorsan tudatosul benned, hogy ezt nem teheted, mert ha szimbólum, illetve nemzeti vezető vagy, akkor nem adhatod fel egyszerűen – hangoztatta Cihanouszkaja.
Az augusztus 9-i elnökválasztást az országot hosszú ideje irányító Aljakszandr Lukasenka nyerte meg a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80,1 százalékával. A Cihanouszkaját valódi győztesnek elismerő ellenzék csalást kiáltott, Lukasenkát mások mellett az EU sem ismeri el törvényes államfőnek. A választás óta hetente tartottak tiltakozó megmozdulásokat, amelyeket a biztonsági erők brutálisan levertek. Több mint 30 ezer tüntetőt tartóztattak le, több tiltakozó életét vesztette, további százak pedig megsebesültek a megmozdulások során.
A tüntetések azonban a karhatalom fellépése és a téli fagyok hatására megtorpantak.
A rezsim fellépését jól mutatják a friss fejlemények. Pénteken ugyanis bíróság elé állítottak Minszkben egy orvost és egy újságírót azzal a váddal, hogy megsértették az orvosi titoktartásra és információk közzétételére vonatkozó előírásokat, nyilvánosságra hozva egy agyonvert ellenzéki egészségi állapotáról szóló orvosi jelentést. A vád szerint Artjom Szarjakin, a minszki mentőszolgálat orvosa tavaly november közepén Kacjarina Bariszjevics, a tut.by hírportál újságírójának unszolására átadta neki a súlyos sérülésekkel kórházba szállított Raman Bandarenka egészségi állapotáról szóló orvosi jelentést. Szarjakin a vád szerint ezzel megsértette az orvosi titoktartás kötelmét, Bariszjevics pedig az információközlés szabályait.
A november 11-i a tüntetésről Raman Bandarenka 31 éves festőművészt a rendőrök elhurcolták, később a minszki központi kerületi belügyi igazgatóságról agyi ödémával, koponyaűri vérzéssel, belső agyi sérülésekkel, horzsolásokkal és zúzódásokkal kórházba szállították. Életét többórás műtéti beavatkozás ellenére sem tudták megmenteni. Halálát követően felmerült a gyanú, hogy sérüléseit a fogdában szerezte.
Elmarasztaló ítélet esetén az orvost és az újságírót is akár három év börtönbüntetésre ítélhetik.