KSH;lakásépítés;engedély;lakásáfa;

2021-02-25 08:30:00

Sok lakást adtak át tavaly, de nem eleget

Az elmúlt évtized legtöbb új lakóingatlanát adták át tavaly: A KSH szerdán közölt adatai szerint 2020-ban összesen 28 208 új lakás és ház épült meg, harmadával több, mint egy ével korábban. Az új ingatlanok több mint fele családi ház. Ennyi lakást és házat 2009 óta nem adtak át.

Budapesten 8,6, a megyei jogú városokban 55, a többi városban 31, a községekben 45 százalékkal több lakás készült el. A megyei jogú városokban tapasztalható erős növekedés csaknem felét három nagyváros, Debrecen, Győr és Szeged adta, ezek mindegyikében több, mint 1000 új lakás készült el.

Ez azonban még mindig bő 10 ezerrel elmarad attól, amennyi lakás megépítésére a lakóingatlan-állomány 1 százalékos megújulásához szükség volna. Az adatokból ráadásul az is látszik, hogy a jövőre nézve visszaesés jöhet, hiszen az egy évvel korábbihoz képest bő harmadával kevesebb, mindössze 22 556 építési engedélyt adtak ki. Vagyis jóval kevesebbet, mint amennyi lakás elkészült. Ez jelentős fordulat a korábbi évekhez képest, amikor az építési engedélyek száma még többszörösen meghaladta az elkészült lakásokét. A lakásépítési kedv minden kategóriában csökkent: Budapesten 48, a megyei jogú városokban 39, a többi városban 32, a községekben pedig 14 százalékkal kevesebb lakóingatlan építését kezdeményezték.

A visszaeső engedélyszámok miatt egy darabig még kevesebb lakást adhatnak át, hiszen egy lakóingatlant megépíteni hosszú időbe telik. Az idei évtől elérhető otthonteremtési kedvezmények – az ismét 5 százalékosra mérsékelt újlakás-áfa, a családok otthonteremtési kedvezményével vásárolt lakások áfa- és illetékmentessége, az emelt támogatás a többgenerációs otthonokra – ugyanakkor ismét meghozhatják a lakásépítési kedvet. A Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE) szerint az intézkedésekkel több évtizede nem látott lehetőséget kapott az ágazat. Az évi 40 ezres lakásszám eléréséhez ugyanakkor legalább egy évtizedre szóló programra volna szükség. Fontos lenne, hogy a lakásépítési és a lakásfelújítási piacon hosszú távú kiszámíthatóság legyen, vagyis a megfelelő intézkedések ne csak néhány évig éljenek (az 5 százalékos lakásáfát ismét csak két évre vezették be). A TLE szerint ez hozzájárulna a kapacitások megfelelő kihasználásához, a szakképzési igények tervezhetőségéhez; a minőségi építésekhez. A ciklikusságot csökkentené, a kiszámíthatóságot pedig növelné egy piaci vagy közhasznú bérlakásépítési-, valamint egy 15 évre szóló - a lakásépítési, lakásfelújítási célszámokat, a támogatási eszközöket és azok éves keretösszegét rögzítő - lakásprogram.