Megérkezett az első fekete gólya a Gemenci erdőbe – adta hírül a Gemenc Zrt. A fokozottan védett madár kedden reggel 7:16-kor landolt a bekamerázott fészekben. Az Afrikából érkezett madár hosszasan rendezgette és takarította a fészket, majd feltehetőlen élelem után nézve elrepült.
Csontos Péter, az erdőgazdaság osztályvezetője az MTI-nek elmondta: a madár nincs begyűrűzve, de valószínűleg a tavaly itt fészkelt gólya tért vissza, mert általában ugyanazok a párok használják a fészkeket. Egyelőre azt sem lehet megállapítani, hogy az állat hím vagy tojó.
Mint írták, a Gemenc Zrt., a Duna – Dráva Nemzeti Park, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület együttműködésének köszönhetően 2013-tól lehet a rejtett életmódot folytató madarak mindennapjaiba bepillantani. A fészekben azóta összesen 31 tojást raktak a madarak, 13 fióka repült ki.
Az első gólyapár 2011-ben rakott fészket Keselyűsben. A hím madár, Tóbiás, fiókaként 1999-ben Bogyiszlón kapta meg gyűrűjét, és az évek során többször is azonosították a szakemberek. A megfigyelések alapján a telet a Jordán folyó mentén töltötte A tojónak, Sárának nem volt gyűrűje. Tóbiás rendszeresen az első magyar fekete gólyaként érkezett meg tavasszal Keselyűsbe. A gólyapár utoljára 2018-ban költött a fészekben, összesen 17 fiókát neveltek fel. 2019-ben új pár foglalta el a fészket, egyik madárnak sincs azonosító gyűrűje. Tóbiásról nem érkezett hír azóta sem – olvasható a bekamerázott fészekbe pillantás lehetőségét is rejtő honlapon.
A közlemény szerint a felvételeket megfigyelők csak szemlélői a költés sikerességének vagy sikertelenségének, a Gemenc Zrt-nek nem célja beavatkozni a természet rendjébe. 2021-ben nem indítják el a korábban évekig működő internetes közvetítést, de a honlapjukon és az Ökoturisztikai Központ Facebook-oldalán rendszeresen beszámolnak a fészekben történő eseményekről.
Magyarországon mintegy 380-420 pár fekete gólya fészkel, közülük körülbelül 40 pár Gemencen. Az itteni populáció a világ legnagyobb egyedsűrűségű feketególya-állománya. A madarak fészküket a háborítatlan, természetes vagy természetszerű erdőrészekbe építik a legidősebb, legnagyobb fákra, a leggyakrabban előforduló fészektartó fa a 80-100 évesnél idősebb kocsányos tölgy. Gemencen az elmúlt évtizedekben nem változott a fészkelő párok száma, ez azt jelzi, hogy az élőhely megfelel a faj igényeinek.