sztrájk;szakszervezet;Lázár János;Makó;Continental;gumigyár;

2021-03-02 16:52:47

Megkezdődött az újabb sztrájk a Continentalnál - Lázár János is kiállt a munkások mellett

Patthelyzet alakult ki a makói gumigyárban: miközben a dolgozók határozatlan idejű sztrájkba kezdtek, a cégvezetés a kollektív szerződésről tárgyalna, pedig a szakszervezet szerint a sztrájkkövetelésekről kellene.

Ma délután 14 órától határozatlan idejű sztrájkba kezdtek a Continental makói gumigyárának dolgozói, miután az eddigi munkabeszüntetések után sem született megállapodás a sztrájkot szervező szakszervezet és a munkáltató között. Radics Gábor, a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség (GSZSZ) elnöke szerint a kazánok többsége áll, ám a sztrájkban résztvevő dolgozók számáról egyelőre nem tudott információval szolgálni. A dolgozókat ugyanis szerinte erős nyomás alá helyezi a cég. Az egyik részleg vezetője például visszadobta beosztottjainak azokat a papírokat, amelyekben arról nyilatkoztak, hogy nem veszik fel a munkát - ezt a későbbi bérszámfejtés miatt kell előre kitölteni, mert sztrájk idején nem jár fizetés -, és visszazavarta őket dolgozni. Erről a jogsértésről jegyzőkönyvet vesznek fel – közölte Radics Gábor, akit egyébként, bár külső szakértőként segíti a sztrájkot szervező Makói Gumiipari Szakszervezetet (MGSZ), a koronavírusjárványra hivatkozva nem engedték be a gyárba.

A Continental makói telephelyén az elmúlt hetekben egyre hosszabb időre szüntették be a munkát a dolgozók, akik a cég által felmondott kollektív szerződésben rögzített jogaikat szeretnék visszakapni. Így többek között a korlátlanul elrendelhető túlórák, a 10 évnél régebb óta a cégnél dolgozók pluszjuttatásainak elvétele ellen küzdenek. A többek között a túlórákat is szabályozó kollektív szerződés nyári felmondása után ugyanis számos dolgozó távozott a cégtől, a maradóknak pedig azóta kisebb létszámmal, sokkal többet kell túlórázniuk, mert a megrendelések időközben ismét megszaporodtak. Emiatt előbb egy 2 órás figyelmeztető, majd egy 8 órás, utána pedig egy 24 órás sztrájkot szerveztek. Most pedig úgy tervezik, addig nem veszik fel a munkát, ameddig nem sikerül megállapodniuk a követeléseikről a munkáltatóval. Ehhez a szolidarítás jegyében már három másik szakszervezettől kaptak felajánlást, így a sztrájkalap 2 millió forinttal nőtt.

 

A cég vezetése nem sokkal a sztrájk kezdete utánra, kedd délután fél 3-ra összehívott egy egyeztetést. Ezen ismét a kollektív szerződésről szerettek volna tárgyalni, és a cégnél jelenlévő mindhárom szakszervezet megjelenésével számoltak. A Continental lapunknak küldött közleményében azt is felidézte: múlt pénteken az MGSZ visszautasította a munkáltató azon kezdeményezését, hogy ezen kollektív szerződésre vonatkozó egyeztetésébe a másik két szakszervezetet is bevonja.

A cég szerint a hazai termelő cégek jövője azon múlik, hogy képesek-e megújulni, az új digitális jövőhöz igazítani a munkafolyamataikat és struktúráikat, beleértve a juttatási rendszert is. „Mivel a magyarországi bérszínvonal jóval magasabb, mint a régióban a versenytársainké, meg kell találnunk azokat a hatékonysági tényezőket, amik ahhoz segítenek minket, hogy az itt előállított termékek versenyképesek maradjanak. A hatékonyság egyik része az, hogy a juttatási rendszerünket milyen struktúrában és elemekkel építjük fel, úgy, hogy az biztosítsa munkaerőpiaci versenyképességünket” – a cég szerint erről szól ez a vita. Úgy fogalmaztak: megértik, hogy „a szakszervezetek, és az általuk képviselt munkatársi csoportok ebben a vitában ragaszkodnak a múltból örökölt jogaikhoz”, de ha ezt elfogadnák, akkor a cég versenyképességét is befagyasztanák a múltbeli szinteken.

A cégnél jelen lévő másik szakszervezet, a Contitech Dolgozók Független Szakszervezete (CDFSZ) nem támogatja a munkabeszüntetést. Lapunkhoz korábban eljuttatott közleményében Balázs Norbert, a CDFSZ elnöke úgy fogalmazott: jelenleg nem látják azt, hogy a sztrájk lenne a megfelelő eszköz a szakszervezetek érdekeinek érvényesítésére. Ők a kollektív szerződés megkötésében érdekeltek, és bíznak benne, hogy a szakszervezetek visszatérnek a tárgyaló asztalhoz.

Az MGSZ azonban nem vett részt a keddi egyeztetésen, csak a sztrájkbizottságot képviselő ügyvéd útján jelezte: sztrájk idején a sztrájkbizottsággal és a sztrájkkövetelésekről kell tárgyalni – márpedig a sztrájkot csak az MGSZ szervezi, a másik két helyi szakszervezet nem vesz részt abban. Majd ismét átadta a dolgozók követeléseit – mondta el Radics Gábor.

Attól, hogy százszor elmondanak valamit, még nem lesz igaz – utalt a szakszervezeti vezető arra, hogy a cég folyamatosan a kollektív szerződésről szeretne tárgyalni, miközben az GSZSZ és az MGSZ álláspontja szerint arra sztrájk idején nincs lehetőség, a kettő jogtechnikailag nem egyeztethető össze.  Radics Gábor úgy véli: ez csapda, és a cég így akarja ellehetetleníteni, törvénytelenné tenni a sztrájkot, hiszen a munkabeszüntetés nem irányulhat a kollektív szerződés kikényszerítésére. Ezért, ha elkezdenének arról tárgyalni, nem sztrájkolhatnának tovább. A dolgozók ezzel elveszítenék egyetlen érdekérvényesítő eszközüket, a szakszervezeti vezetők pedig továbbra is csak hosszadalmas látszategyeztetéseken vehetnének részt. A korábbi, hónapokon keresztül zajló kollektív tárgyalások sem vezettek ugyanis eredményre. Erre ezért a szakszervezet már nem hajlandó, a sztrájkbizottság követelései alapján létrejött megállapodás viszont álláspontjuk szerint lehet a későbbieken egy új kollektív szerződés alapja.