sztrájk;Gyöngyös;béremelés;Vasas Szakszervezeti Szövetség;

- Rendhagyó sztrájksorozatra készülnek Gyöngyösön

Három napon összesen 9 alkalommal, műszakonként 2 órás sztrájkot tartanak jövő héten a B. Braun gyöngyösi gyárában a magasabb béremelést követelő dolgozók.

Nem csak Makón fogyott el a dolgozók türelme: újabb sztrájkra készülnek a munkavállalók az egyszerhasználatos orovosi eszközöket gyártó B. Braun Medical Kft. gyöngyösi gyárában is. A dolozók jövő héten több alkalommal is beszüntetik a munkát: szerdán, csütörtökön és pénteken minden műszakot érintve 2-2 órás sztrájkot tartanak, összesen 9 alkalommal – tájékoztatta lapunkat László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke. A B. Braunnál február 23-án már volt egy kétórás figyelmeztető sztrájk, amelyen az üzem szinte összes dolgozója részt vett. Ám a szakszervezet szerint a munkáltató ezt követően sem vette figyelembe a munkavállalók elégedetlenségét: azóta sem tett új ajánlatot, az álláspontok érdemben nem közeledtek.   

Az 1600 dolgozót foglalkoztató cég maximum 5,4 százalékkal emelné a béreket, a szakszervezet szerint azonban ez elfogadhatatlan - pláne, hogy nem is minden munkavállalóra vonatkozik -, és 8 százalékos, minden dolgozóra kiterjedő alapbéremelést követelnek. A B. Braun korábbi közleménye szerint az általuk kínált új bónuszrendszerrel összességében 9,58-22,19 százalékos keresetnövekedés lenne elérhető egy szerelék-összeállító esetében, aki SZÉP-kártyával, jelenléti bónusszal és a maximális teljesítménybónusszal 426 904 forintot kereshetne. Ez azonban nem egy garantált alapbér, hiszen csak bónuszokkal, túlórákkal lehetne elérni, és a dolgozók legfőbb problémája éppen az, hogy mindehhez olyan darabszámokat írnak elő, amit a többség nem tud teljesíteni.

László Zoltán szerint a munkáltatónak is figyelembe kellene vennie, hogy a COVID nemcsak a gazdaságot érintette hátrányosan, hanem a munkavállalókat is, így nem várható el, hogy csak a dolgozók viseljék az azzal járó terheket. Az infláció a korábbi éveknél jóval magasabb, így a nettó bérek nem érnek már annyit, mint akár tavaly ilyenkor. Elfogadhatatlan, hogy éppen az egyszer használatos orvosi segédeszközöket gyártó vállalat vezetése hivatkozik a járvány okozta gazdasági nehézségekre, miközben annyi a megrendelése, hogy éjjel, nappal folyamatosan mennek a gépek, az 1 600 munkavállaló folyamatosan dolgozik – hangsúlyozta László Zoltán, megjegyezve: továbbra is nyitottak az egyeztetésre, és várják a cég ajánlatát.  

A B. Braun közleményben reagált a sztrájk hírére. Mint írták: a pandémia miatt jelentősen csökkent a gyöngyösi gyárban előállított termékeik iránti kereslet. Az elnapolt és nem sürgős műtéti beavatkozások az orvosi eszközök felhasználásának visszaesését eredményezték, emiatt a megrendelésszám is lecsökkent, így 2021-ben előreláthatólag több millióval kevesebb termék kerülhet le a gépsorokról. A vállalat 2021. januári eredményei már igazolták a borús előrejelzéseket, eszerint a Gyöngyösön előállított termékek értékesített mennysége - darabszám tekintetében - két számjegyű visszaesést mutat. Az év eleji nehézségek várhatóan az egész év teljesítményét meghatározzák, mivel az elhúzódó járványhelyzet miatt a kórházi megrendelések számában nem várható jelentős változás – hangsúlyozták.

A cég szerint a helyzet súlyosságát fokozza, hogy nem sikerült megegyezni a B. Braun Vasas Szakszervezet képviselőivel. A vállalat a nehéz gazdasági helyzetben is 4,7-5,4 százalékos alapbéremelést ajánlott a cégnél legnagyobb létszámban dolgozó szerelék-összeállító munkatársaknak, és további bérnövekedési lehetőséget kínált a teljesítménybónusz-rendszer kibővítésével. A jövedelemnövekedés 415 munkatársnál haladta volna meg az előző évi alapbérhez képest a 8 százalékot, de még az ösztönző teljesítménybónusz elérése nélkül is bruttó 376 904 forint jövedelmet érhetnének el a legalacsonyabb órabérű munkatársak egy ledolgozott hónap után – összegezte a cég közleményében.

Azt is írták: a B. Braun számára a legfontosabb a fenntartható működés biztosítása, a munkahelyek hosszú távon való megtartása. A vállalat bízik abban, hogy a szakszervezet belátja és elfogadja, hogy az egészségipar szereplőit különböző módon érinti a koronavírus válság, és megérti, hogy a cég lehetőségei lényegesen megváltoztak az elmúlt évek dinamikus növekedését követően. Abban is bíznak, hogy a szakszervezet a vállalatvezetés béremelési javaslatát elfogadva, és vele együtt dolgozik majd azon, hogy a gyöngyösi gyárat a járvány elmúltával ismét növekedési pályára állítsa. „A sztrájk veszélyezteti ezt a folyamatot és tovább rontja a cég pénzügyi helyzetét, veszélybe helyezve a 30 év alatt felépített cégcsoporton belüli bizalmat a gyártóhely felé, ami a további beruházásokat és így a növekedést kockáztatja” – zárul a cég közleménye.

 

Azzal, hogy a kormánypártok csak részben tettek eleget a kukakoncessziót érintő alkotmánybírósági kifogásoknak, ellehetetlenítették a lakosság és a közintézmények térítés ellenében végzett hulladékgyűjtését - véli egy érdekvédelmi szervezet.