sztrájk;szakszervezet;Makó;Continental;

- Közeledik a megállapodás Makón - Véget érhet a sztrájk a Continentalnál

Az év végéig visszaállhat a régi kollektív szerződés a Continental makói gyárában.

Több mint 50 órányi sztrájk után körvonalazódni látszik a megállapodás a Continental makói gumigyárában. Egy – információink szerint még nem aláírt – megállapodástervezet szerint a munkáltató eredeti tartalommal 2021. december 31.-ig visszaállítja a korábbi kollektív szerződést. Év végéig pedig intenzív tárgyalásokat folytatnak a szakszervezetek és a cég vezetősége annak érdekében, hogy egy új, versenyképességet javító és a munkavállalók számára elfogadható tartalommal bíró kollektív szerződést tudjanak kötni.

A kollektív szerződés azért fontos a dolgozóknak, mert ez szabályozza a túlmunkát, és ebben volt rögzítve korábban többek között az is, hogy a 10 évnél régebb óta a cégnél dolgozóknak elbocsátásuk esetén plusz kéthavi végkielégítés jár. Ezt a dokumentumot azonban a munkáltató - annak elavultságára és a versenyképeség megőrzésére hivatkozva - tavaly nyáron egyoldalúan felmondta. Ezt követően hosszasan húzódtak a tárgyalások az új kollektív szerződésről a munkáltató és a helyi szakszervezetek között, de év végégig sem sikerült megállapodni. A Makói Gumiipari Szakszervezet (MGSZ) és a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség (GSZSZ) végül ezt megelégelve sztrájkbizottságot alakított. A dolgozók februárban több alkalommal is beszűntették a munkát, e hét kedden pedig határozatlan idejű sztrájkba kezdtek.

A cég vezetése a sztrájk közben folyamatosan kollektív tárgyalásra hívta az MGSZ-t, amely azonban erre nem volt hajlandó, mert a felkérést csapdának tekintették, a szakszervezet a sztrájkköveteléseiről akart megegyezni. E követelések tartalmilag ugyan lényegében megfelelnek a régi kollektív szerződésben foglaltaknak, a jogszerűség szempontjából azonban nem mindegy, ki és miről tárgyal. A sztrájk ugyanis nem irányulhat kollektív szerződés kikényszerítésére, vagyis ha arról tárgyalt volna a szakszervezet, elvesztette volna az egyetlen megmaradt dolgozói érdekérvényesítő eszközhöz, a munkabeszüntetéshez való jogát. Az MGSZ attól is tartott, hogy ezek után a cég csak tovább húzta volna az időt, hiszen korábban sem sikerült megegyezni. A patthelyzetet végül csütörtökön az MGSZ által kezdeményezett megállapodás oldotta fel, miszerint ha visszatérnek a kollektív tárgyaláshoz, amiatt nem vitatja el a cég a sztrájkhoz való jogukat. Ezt követően csütörtök délután le is ültek tárgyalni, és megszületett a fenti megállapodástervezet. 

 

Késő délután a Continental ki is adott egy közleményt, amelyben a járványhelyzet miatti kormánybejelentésekre hivatkozva azt írják: szükségesnek látják a sztrájkhelyzet azonnali feloldását a munkatársak és családjaik védelmének érdekében. Ezért csütörtök délután azt a döntést hozta a vállalat, hogy felajánlja a korábbi kollektív szerződés visszaállítását határozott időre, 2021. év végéig, ezt a javaslatot pedig megosztották mindhárom szakszervezettel, amelyek nyitottak voltak.

Radics Gábor, a GSZSZ elnöke megerősítette lapunknak a fenti információkat. Rámutatott: ez volt az, amit a szakszervezet hónapok óta kért, de a cég nem volt rá hajlandó. Mint mondta: készek ezzel a tartalommal aláírni a megállapodást, de a tervezetet egyelőre nem kapták meg, azt este 8-ra ígérte a cégvezetőség. Emiatt még a dolgozók sem vették fel a munkát a gyárban.

Az év első hónapjai enyhe forgalomnövekedést hoztak a kiskereskedelemben, de csak élelmiszerből fogyott több. A frissen bejelentett zárás mindezt ismét lenullázhatja.