oltás;Szombathely;kormányhivatal;Nemény András;

- Szombathelyen maga a kormányhivatal blokkolhatja az oltópontokat

A helyi polgármester által kijelölt oltópontokat a tisztifőorvosnak egy bejárás során kellene átvennie, amire egészen idáig nem került sor.

„Tisztelt Kormánymegbízott úr! A mai napon több alkalommal kerestem telefonon Szombathely Megyei Jogú Város polgármestereként és a Védelmi Bizottság tagjaként. Sajnos hiába. Tegnapi telefonos megbeszélésünk alapján ma kellett volna a járási tisztifőorvosnak megtenni az új, általam kijelölt szombathelyi oltópontok bejárását. Ez sem történt meg sajnos. Pedig a működés megkezdése előtt az ő feladata az általa korábban meghatározott feltételek teljesülésének a megállapítása. Amennyiben ezt a feladatát elmulasztja az késedelmet jelent, és ezzel veszélyezteti a szombathelyi polgárok életét, testi épségét. Szombathely polgármestereként ezúton is kérem, hogy haladéktalanul végezzék el a feladatot a holnapi nap folyamán, hogy a következő két napban legyen lehetőségünk az oltandók értesítésére. A ránk bízott emberek életének védelmét semmilyen érdek nem írhatja felül. Nagyon remélem, hogy nem is fogja!” – tette közzé pénteken Facebook-oldalán Nemény András, Szombathely ellenzéki polgármestere Harangozó Bertalan kormánymegbízottnak csütörtökön este küldött levelét. A városvezető szerint ugyanis az oltóhely bejárása nélkül nem tudják értesíteni az oltásra váró érintetteket, s így borul az oltási terv.

- A város háziorvosainak cirka 90 százaléka jelezte, a jelenlegi formában nem tudják ellátni oltási feladataikat, ugyanis nemcsak plusz munkaterhet, hanem komoly adminisztrációt is ró rájuk, s rengetegen jelentkeznek oltásra. Mivel a katasztrófavédelmi törvény lehetőséget nyújt a polgármestereknek, hogy oltópontot jelöljenek ki, még a múlt héten úgy döntöttünk, négy oltópontot hozunk létre a városban – mondta a Népszavának Nemény András. – Természetesen egyeztettünk a kormányhivatallal, már a helyek kijelölése is közös megegyezéssel zajlott, a szakembereik elmondták, milyen feltételeknek kell megfelelni. Ahhoz azonban, hogy működhessenek az oltópontok, a tisztifőorvosnak egy bejárás során át kell vennie a helyet. Elsőként a képtárban alakítottunk ki oltóhelyet öt oltóponttal, az eredeti terv szerint szerdán, de legkésőbb csütörtökön át is vette volna a tisztifőorvos, s a háziorvosok és a szakszemélyzet felkészülhetett volna, hogy kedden megkezdik az oltásokat, s persze ki lehetett volna értesíteni az oltásra várókat. Mivel eddig nem vették át hivatalosan a helyet, így nem lesz idő felkészülni, s nem kezdődhet meg az oltás kedden.

A polgármester hozzátette, nem az állami oltópontok konkurenciájaként jelölték ki az oltóhelyeket, hanem a háziorvosi munka hatékonyabbá tételére, hiszen az oltóhelyekre koordinálva az egyes körzetek feladatait sokkal több embert lehet beoltani. A képtárban létrehozott oltóponton naponta akár 200 embert is be lehet oltani, s ha a további három oltóhely – s így a diszpécseri szolgálat – is feláll, akár ezer szombathelyi kaphat oltást egyetlen nap alatt.

- Két nappal ezelőttig minden rendben volt, az utolsó lépést azonban nem tudjuk megtenni, ugyanis a kormányhivatalban hirtelen falba ütköztünk – jegyezte meg Nemény András. – nem tudom, mi történhetett, csak remélni tudom, hogy semmilyen politikai érdek nem írja felül a ránk bízott emberek egészségének védelmét.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Vas megyei kormányhivatalt és a Nemzeti Népegészségügyi Központot (NNK) is. Arra kérdeztünk rá, miért nem ment el a járási tisztifőorvos a bejárásra, miért nem vette fel a kormánymegbízott a telefont Nemény Andrásnak, kapott-e valamilyen utasítást a kormányhivatal, hogy akadályozza meg a szombathelyi oltópont beüzemelését, ha igen, honnan?

Lapunkhoz eljuttatott közleményében konkrét kérdéseinkre a kormányhivatal nem válaszolt. A szombathelyi polgármester szerintük a baloldali pártok oltásellenes kampányának részeként zavart próbál kelteni az oltásokkal kapcsolatban. Kijelentették, Szombathelyen hetek óta zajlik a tömeges oltás, a Megyei Oltási Munkacsoport 41 oltópontot létesített a városban, ezeken eddig több tízezer embert oltottak be a megyéből. Az oltáshoz szükséges oltóhelyek a kórházban és a háziorvosoknál tehát bőségesen rendelkezésre állnak, vakcinából azonban továbbra sincs elég. A kormányhivatal szerint Nemény András valójában nem segíteni akar, hanem csupán politikai haszonszerzés vezérli. Ennek bizonyítéka szerintük, hogy bár a kormány a háziorvosok adminisztratív feladatainak segítségéhez munkatársakat kért az önkormányzatoktól, a szombathelyi polgármester ennek a kérésnek nem tett eleget.

Az NNK nem válaszolt kérdéseinkre.

A Miniszterelnökség állítja, a korábbi álhírekkel szemben az önkormányzatok hatáskörei nem csorbulnak, épp ellenkezőleg.