budapesti olimpia;

2021-03-17 06:29:16

Elveszett olimpiai álmok

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) keretén belül azzal a céllal alakult meg január végén a Budapest 2032 Bizottság, hogy vizsgálja meg: lehetséges és érdemes-e Budapestnek pályáznia a 2032-es nyári játékok megrendezésére. Mint köztudott, 2024 (Párizs) és 2028 (Los Angeles) már „elkelt”, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) pedig várhatóan 2025-ben ítéli oda a 2032-es rendezési jogot.

Az erőltetett ütemű budapesti sportberuházások mellett ennek a bizottságnak a létrejötte is azt igazolja, hogy Orbán Viktor és klientúrája nem mondott le olimpiai álmáról, és mindent elkövet annak érdekében, hogy a főváros – még az ő életében – a világesemény helyszíne legyen. Minden reálisan gondolkodó ember tudta és tudja, hogy a kormányfő nem fogadta el Budapest népének elutasítását, azaz azt, hogy nem vagyunk partnerek a város korrupció általi kifosztásában és lakókörnyezetünk tönkretételében. Főleg akkor nem, amikor megannyi iskola, kórház, felüljáró stb. felújítása és megépítése indokolt, és abszolút nem szükséges újabb pénztemetőként funkcionáló sportobjektumok létesítése. A Budapest 2032 Bizottság megalakulása láttán viszont mindenki érezheti, hogy megint közeleg az „olimpiai veszély”.

De nagy valószínűséggel Budapest nem lesz, nem lehet a 2032-es játékok házigazdája. Február 25-én arról tudósított a Magyar Távirati Iroda (MTI), hogy a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) "meglepetésként értesült" arról a szerdai hírről, amely szerint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Brisbane-t részesíti előnyben a 2032-es nyári olimpia megrendezésére, és ezért "célzott párbeszédet kezdeményez" az ausztrál várossal. Ha a tárgyalások sikeresek lesznek, akkor a NOB Végrehajtó Bizottsága az ausztrál város kandidálását fogja támogatni, így a többi érdeklődőnek – Budapest mellett Katarnak, Újdelhinek, Isztambulnak stb. – már nem nagyon érdemes „taposnia a gázt” (és költenie a pénzt az előkészületekre), mivel nagy valószínűséggel Brisbane lesz a befutó.

A Magyar Olimpiai Bizottság naná, hogy nem érti a helyzetet (és nem is meri elfogadni a kudarcot), ezért azon nyomban „magyarosan” reagált: „ahogy az odaítélés folyamata sem egyértelmű, úgy a bejelentés valódi súlyát is nehéz pontosan megítélni. Várjuk a további fejleményeket, miközben a kezdeti lépéseinket folytatva kívánunk tovább haladni a megkezdett úton, amely a jövőben egy budapesti olimpia megrendezéséhez vezet". Figyelem! A MOB közleményben már nem szerepel a 2032-es dátum, hanem csak egy jövőbeni budapesti olimpiára utalnak, talán 2036-ra?

Ha minden igaz, a 2032-es budapesti olimpiát már „megúsztuk”, de ismerve kormányfőnk elszántságát nem kizárható, hogy hirtelen színre lép Debrecen, és akkor lehet, hogy Brisbane pályázatának annyi? Debrecen az ország második fővárosa, Brisbane pedig csak harmadik (Sidney és Melbourne után) az ausztrál rangsorban. És nekik nincs olyan tapasztalt és sikeres üzletemberük, mint Kósa Lajos.

Na, de félre a tréfával. Orbánnak, üzlettársainak és néhány sportdiplomatának nagyon kellene a 2032-es budapesti nyári játék, kerül, amibe kerül. A fővárosi olimpia egyik nagy barátja, Schmitt Pál bukott köztársasági elnök (a MOB tiszteletbeli elnöke, a NOB tagja, a Nemzet Sportolója és helyesírási bajnok) éppen 2032-ben tölti be 90. életévét. A volt „álamfő” köztudottan nagy stratéga, ebből következően tervszerűen élte és éli mindennapjait. Milyen szép és felemelő pillanat lehetne, ha a minden rendszert kiszolgáló és minden rezsimben magas hivatalt betöltő Plagi bá’ magyar földön nyithatná meg a gigarendezvényt, és örökös (?) kormányfőnk végre elégedetten bólogathatna a Népstadion VIP páholyában. Egy ország, egy nemzet dicsőségére.

És mindez most veszélybe kerülhet egy „nevenincs” ausztrál város miatt!? Olimpia ide, olimpia oda – a sportberuházásoknak folytatódniuk kell. A Kormány 1089/2021. (III.3.) számú határozata szerint – a Nemzeti Stadionfejlesztési Program keretében (van ilyen/!/) - Nyíregyháza is kap egy arénát, 19,1 milliárd forintos áron. Az induló összeg 10,3 milliárd forint volt, ez tavaly decemberben megugrott 13,7 milliárdra, és 2021 március elején már csaknem 20 milliárdos beruházással kell számolnunk. Vajon mekkora lesz a számla végösszege?

Még belegondolni is rossz, hogy egy budapesti olimpia megrendezése esetén milyen mértékben és milyen sebességgel nőnének az objektumok kivitelezésének és a játékok rendezésének költségei. Hátborzongató, hogy egy egészségügyi és gazdasági krízis kellős közepén még mindig az improduktív beruházások erőltetése áll a kormányzati gondolkodás középpontjában.

Térjünk vissza a nyári játékokhoz. 2032-ben Budapesten remélhetően nem lesz olimpia, de Plagi bának még sem kell szomorkodnia. A NOB korifeusaként idén díjátadó lehet Tokióban, és ismerve kapcsolatteremtő képességét és tehetségét, Párizsban és Los Angelesben is ott fog sürgölődni a nagy emberek körül. Ha továbbra is tartja a lépést a narancsos csapattal, akkor – kárpótlásként – Schmitt Pál mondhatja a megnyitó beszédet a nyíregyházi stadionavatón.

 Nem őt kell féltenünk, és nem is a fővárosi olimpia megálmodóit, hanem Budapestet és az országot.