Bioritmus;túlsúly;egészséges életmód;gyerekkori elhízás;

- A gyerekeket (is) hizlalja az otthonlét

Az otthoni tanulás, a testnevelésórák hiánya kedvez a súlygyarapodásnak. Nem ritka az elmúlt hónapok alatt felszedett 7-10 kilogramm sem.

Hazánkban a lakosság harmada túlsúlyos, ami világviszonylatban is soknak számít. A súlygyarapodás legtöbbször már gyermekkorban elkezdődik, de a szövődmények csak később jelentkeznek. Ezért a felnőttkori elhízás megelőzését gyermekkorban kell elkezdeni – hangsúlyozta Szabó András, a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára. A jelenlegi járványhelyzetben nem könnyű aktivitásra, mozgásra bírni a gyerekeket, hiszen az online tanulás miatt még több időt töltenek a számítógép, kikapcsolódásként pedig a televízió előtt. Az ezzel párhuzamosan, sokszor unaloműzésként, mértéktelenül fogyasztott cukros üdítők, hizlaló nassolnivalók szinte természetessé teszik, hogy akár 7-10 kilogramm is lehet a néhány hónap alatt elért testsúlygyarapodás mértéke – mondta a professzor.

Növekedésben lévő gyerekeknél nem javasolt a klasszikus fogyókúra, a szülőnek kell odafigyelnie, hogy megakadályozza a további hízást, mert a növéstől várhatóan magától is helyreáll a normális testarány.

Fontos viszont, hogy a család megváltoztassa a kóros étkezési szokásokat, és csökkentse a feleslegesen megevett kalóriákat– hangsúlyozta a szakember.

A Semmelweis Egészség Napok március 25-i online programján Szabó András a gyerekkori elhízásról szóló előadása mellett a vitaminokról is beszél az érdeklődőknek. A professzor a tudományos prezentációjában felidézi, hogy míg régebben a szélsőségesen egyoldalú étkezés következtében számos betegség alakult ki, például a tengerészeknél a C-vitamin hiánya miatt skorbut, a sok hántolt, fehér rizst fogyasztó népeknél a B1 vitamin hiánya miatt pedig a beri-beri, addig napjainkban a változatos táplálkozási szokások miatt a fejlett, gazdagabb országok lakóinak nem kellene vitaminhiánnyal számolniuk, ám ez mégis előfordul.

A vízben oldódó vitaminok többségét tápanyagokkal lehet bevinni a szervezetbe. A D-vitamint azonban nem, ugyanis bár kis mennyiségben van például a tengeri lazacban vagy egyes erdei gombákban, ezekből nem lehet annyit enni, amennyi elegendő D-vitamint biztosítana a szervezetnek. Ez főleg a téli napfényhiányos hónapokban okoz problémát, ezért a pótlása mindennap javasolt. Szabó András előadásából választ lehet kapni arra a kérdésre is, milyen szerepe van a D-vitaminnak a vírusok elleni ellenállóképesség növelésében, és kiderül az is, milyen vitaminokat és milyen dózisban szükséges még szednünk. 

Az online rendezvény részletes programja és a regisztráció ide kattintva érhető el.   

Egy nappal később, március 26-n rendezik meg az első, a tervek szerint hagyományteremtő Életmódváltás Éjszakáját. A Facebookon elérhető ingyenes rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a testi és lelki egészség elérésének és megőrzésének kulcsa az életmód megváltoztatása. Ebben óriási szerepe van az egészséges táplálkozásnak, de fontos a rendszeres testmozgás, valamit a psziché ápolása is. Az életmódváltás idén különösen hangsúlyos, hiszen éppen egy éve gyökeresen megváltozott mindenkinek az élete. Sokan elgondolkodtak azon, másképp kellene élni, és mit tegyenek az egészségük megőrzése érdekében. Ezekben is segít a pénteken 15-22 óra között előadó 13 szakember.

Kutatók létrehoztak egy folyamatosan bővülő adatbázist, amelynek segítségével szeretnék megállapítani, hogy a Covid-19 szövődményei vezetnek-e a diabétesz kialakulásához.