Egyesült Államok;kabóca;

2021-03-23 15:44:27

17 évente kikelő kabócák lephetik el az Egyesült Államok keleti részét

Szakértők szerint lármás lesz a május.

A világ több mint 3000 kabócafaja közül a legnagyobbak és leghangosabbak közé tartozó fajok árasztják el idén tavasszal az Egyesült Államok keleti területeit.

Az énekeskabócák családjába tartozó Magicicada négy faja 13, három faja pedig 17 évente bújik elő a talajból, hogy szaporodjon. Idén az utóbbi három faj egyedei kelnek ki. A mostani szaporulat a Brood X (X. fészekalj) nevet viseli, ez volt ugyanis a tizedik populáció a Charles Lester Marlatt entomológus alkotta 1898-as névadási rendszerben. A csoport másik neve a Nagy keleti fészekalj (The Great Eastern Brood) azonban jóval kifejezőbb.

A különleges populáció akkor kel ki, amikor az egyre melegedő időjárás hatására a talaj elér egy bizonyos hőmérsékletet. A kabócák több milliárdnyi nimfája, amely 17 éven át élt a fák gyökerei közt, kimászik a földből, levedli bőrét, táplálkozni kezd és párzásához társat keres. A kikelésük pontos napját nehéz megjósolni, de Jessica Ware, a New York-i Amerikai Természettudományi Múzeum rovarkutatója szerint május 13. körül várható. „A május minden bizonnyal lármás hónap lesz” – mondta a szakértő.

A hím kabócák hangadó „készülékükkel”, a testük oldalán, az első haslemezen kifejlődött finom hártyácskák sorának rezegtetésével hívják fel magukra a figyelmet. Ez egyfajta tánc. A hímek olyan hangosan és hosszan ciripelnek, ahogyan csak tudnak, ezzel jelezve, hogy párzásra alkalmasak. A nőstények pedig figyelik őket – fejtette ki Ware.

A szakértők egyelőre nem tudják, miért fejlődött ki bizonyos fajoknál ilyen hosszú életciklus, de feltételezhetően valamilyen túlélési mechanizmus hatására történt. Ware elmondta, a kabócák ártatlanok, megjelenésük táplálékot jelent a madaraknak, egyes állatoknak és más rovaroknak. 

„Izgalmas a tudat, hogy a Brood X most kikel a földből, hiszen legutóbb 2004-ben voltak a felszín felett. És ha belegondolunk: nagyon sok minden történt az elmúlt 17 évben” – tette hozzá a szakértő.