Levegő Munkacsoport;levegőminőség;

2021-03-25 08:30:00

Elkeserítően sokan égetnek szemetet

Az illegális háztartási hulladékégetés az eddig feltételezettnél akár több százszor komolyabb egészségkárosító kockázatot jelent - írja egy új, nemzetközi kutatásra hivatkozva a Levegő Munkacsoport.

Hulladékégetés során az egészségre legártalmasabb égéstermékek közé tartozó, brutális mennyiségben kerülnek úgynevezett policiklusos aromás szénhidrogének a levegőbe. Ezek a születendő gyermekek egészségét is életre szólóan károsíthatják.

Az MTA-Pannon Egyetem Levegőkémiai Kutatócsoportja már tavaly kimutatta, hogy a háztartási hulladékégetés során nagy mennyiségű mérgező, rákkeltő anyag jut a levegőbe. Bár a tűzifa használata is jelentősen szennyez, bizonyos műanyaghulladékok elégetésekor ennél 100-700-szor több és akár ezerszer mérgezőbb policiklusos aromás szénhidrogének kerülnek a levegőbe. A száraz tűzifánál a papír, forgácslemez, farostlemez és bútorok égetése is mintegy harmincszor rákkeltőbb.

Most magyar és román kutatók tanulmányozták, miként járul hozzá a két ország településeinek levegőjében lebegő, tíz mikron méretű, PM10-nek nevezett részecskék mennyiségéhez a lakossági hulladékégetés. A felmérés során vizsgált összes helységben – Budapesten, Bukarestben és a kisebb vidéki településeken – egyaránt kimutatták a szilárd hulladékok égetéséből származó, ártalmas vegyületeket. Eszerint a PM10 mennyiségének akár az 5 százalékáért is a hulladékégetés felelhet.

A felmérés eredményét rendkívül elkeserítőnek tartja Szegő Judit környezetkutató, a környezetvédő szervezet projektvezetője. A hivatalos mérőállomások adataiból levont következtetések messze alábecsülik az egészségügyi kockázatokat. Az eddigi elemzések nyugati minták alapján nem számoltak az ott ismeretlen lakossági hulladékégetés hatásával. Az új kutatás fokozottan támasztja alá a környezetvédő civilek régi követelését, hogy az állam és az önkormányzatok haladéktalanul és hatásosan lépjenek fel az illegális lakossági hulladékégetés ellen - tette hozzá Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke. Ennek kapcsán szemléletformálást, az energiaszegénységben élők megsegítését, a háztartási hulladékok, lomok elhelyezésének felhasználóbarát biztosítását és a szabálysértőkkel szemben eljáró hatóságok megerősítését sürgette. Mindez a lakossági hulladékégetés okozta károk töredékébe kerülne - tette hozzá.