Szájer József;Heti abszurd;Zanzibár;

2021-03-28 07:30:35

Heti abszurd: őszinték, tehetik

Mackónadrág, szivárványos pomponos sapi, fényes fekete dzseki – egy fideszes (már csak volt) porhüvelyét burkolta az összeállítás, mely melegpartira, ereszereszkedésre és rendőri igazoltatáson való részvételre egy­aránt kiváló.

Az outfit büszke tulajdonosa Szájer József, kinek a brüsszeli közegekkel való eszmecseréjét egy – a rendőrök munkájáról forgató – stáb örökítette meg. Egy bűnért (főleg, ha az nem is bűn, legfeljebb saját politikai közössége szerint) egy büntetés, és bizony a kormánypárti politikus már vezekelt (például elvesztette minden közéleti tisztségét), szóval nem citálnánk még egyszer a nyilvánosság elé az ügyet, ha öltözéke nem lenne őszintén megkapó. Mint egy mindenre kiterjedő ruhavallomás, melynek láttán szó fölösleges (amúgy is bennszakad). A kitárulkozás értékét az sem reszeli, hogy sötétben osonva mesélte el outfitje, ki is ő – mert ilyen szókimondással akkor is ritkán találkozni.

Legalábbis a hatalom felsőbb köreiben. Mert az alsóbb regiszterekben, a kiskirályok szintjén azért akadnak olyanok, akik képesek felzárkózni Szájerhez. Itt van példának okáért Mende község polgármestere, aki a közösségi média felületein üzente meg mindenkinek, hogy amíg a többség a home office komor csendjében ücsörög, ő napsütötte tengerparton töltődik fel. Hogy újult erővel vethesse magát a köz szolgálatába, és ez olyan fontos faluérdek, hogy ebben a miniszterelnök sem gátolhatja meg, sőt.

Ugyanis hiába nevesített két helyet is Orbán Viktor, melynek örömeitől mindenkinek meg kell tartóztatnia magát, Mende ura, pardon, első embere éppen Zanzibár fövenyein regenerálódott. Ugyan a kormányfő Tanganyikát mondott, de mint köztudott, 1964-ben az említett terület egyesült Zanzibárral, és azóta Tanzániának hívatja magát. Az megvan engedve, hogy a miniszterelnök ne bíbelődjön ilyen semmiségekkel, de egy kiskirálynak akkor is értenie kell a nagykirály szavait, ha utóbbi nagyvonalúan téved. (Nem véletlen, hogy Mészáros Lőrinc nem a Facebookon dubajozott – az arab ország volt a másik példa a kormányfő tiltó mondatában –, próbált rejtve maradni.) Szóval a mendei polgármester kíméletlenül őszinte volt, posztjaival azt üzente: azért csinál ilyesmit, mert megteheti.

És pont ez a helyzet Kompolt első emberével is, aki előzetes figyelmeztetés nélkül letúratta egy cigány család házát, mondván: életveszélyes az ingatlan. Hogy az állítás valóságtartalma mennyire erős vagy sem, azt a polgármesternek senkivel nem kellett megvitatnia, mert akkor jött és dózerolt a Zetor, amikor a lakók tartósan nem tartózkodtak otthon, mert más településen kaptak munkát. (Ennyit a munka becsületéről.) És amikor a letúrt házban élő asszony a ruháit és egyéb ingóságait kérte számon a polgármesteren, az nemigen szólt semmit. Annyit csak, hogy azért küldte a dózert, mert megtehette.

És ebben igaza volt. Vélhetően ezért becsmérelte inasnak a rezidenseket Orbán Viktor, miközben a járvány berobbanásától dolgoznak a kórházi frontvonalban – és nem a saját szakterületükön. Végül is csak hat­évnyi tanulás után kaptak diplomát, az smafu, hát hogy aránylik az a kormányban nyüzsgő jogászok öt évéhez? Hát sehogy! Persze Orbán Viktornak nem kell tartania – legalábbis személyében – a felhorgadásuktól, ha netán ágynak döntené bármi, főorvosok gyűrűje zárná körbe, olyan szorosan, hogy még Pintér miniszter úr is csak a TEK segítségével tudna utat törni. Így az, hogy a lekezelés talán újabb orvosokat rettent el az egészségügytől, a miniszterelnököt hidegen hagyja. (Ahogy az sem hatotta meg, hogy a gyógyítók jogállásának újraszabályozása miatt 5500 orvos és ápoló menekült ki a rendszerből a járvány dühöngése közepette.)

És vélhetően a „mert én megtehetem” gondolat zsongott Kásler miniszter fejében, amikor azzal a mondattal igazította el a Magyar Orvosi Kamarát, miszerint: abban kéri a szervezet segítségét, hogy az oltásellenes orvosokat állítsa az oltás pártjára. Ez a foghegyről odavetett mondat arra a kamarai aggodalomra volt válasz, hogy szigorúbb zárásra lenne szükség, és talán nem szerencsés már most a nyitásról beszélni. (Tényleg nem: a társadalmi psziché a nyitásról szóló híreket úgy dekódolja, hogy mindjárt vége a járványnak, és lazul minden, pél­dául a maszkviselési fegyelem.) Persze ez egyfajta beismerése a kormányzati tehetetlenségnek, hiszen a járvány kordában tartásában eredményeket nem tud felmutatni a kabinet.

Úgyhogy még az is megeshet, hogy ha tovább romlik a helyzet, akkor a MOK gyorstalpalóin kiképzett, a Covid-osztályokon önkéntesnek állókról (eddig mintegy 500 ilyen bátor ember van) kiderül, hogy Soros ügynökei.