Brazília;koronavírus;

2021-03-31 08:30:00

Valóságos „mészárlást” hajtott végre kormányában Bolsonaro

A brazil elnöknek ismét folyamatosan esik a népszerűsége a koronavírus-járvány katasztrofális kezelése miatt.

Valójában nem is az áll a kabinet átalakítása mögött, hogy belátta, mennyire rossz a járvánnyal szembeni fellépés, így hatékonyabbá kívánja tenni azt. Politikai túléléséhez volt szükség a drasztikus lépésre, mert a parlamentben az elnököt támogató pártok nagy nyomást helyeztek rá, hogy szabaduljon meg a legtöbbet bírált tárcavezetőktől.

Bolsonaro szótárából mintha hiányozna az empátia kifejezés, hiszen a lehető legcsekélyebb együttérzést sem mutatta a járvány áldozataival. Sőt, nemrégiben arra intette honfitársait, fejezzék be a koronavírus miatti „nyavalygást”, egyúttal a korlátozások ellen foglalt állást kiemelve, hogy a gazdaságnak működnie kell. A járványt lekicsinylő politikájának meg is lett az eredménye, hiszen Dél-Amerika legnagyobb országban már 12,6 millióan fertőződtek meg a koronavírussal, ami a második legmagasabb adat a világon az Egyesült Államok után, a halálos áldozatok száma pedig meghaladja 314 ezret, amivel ugyancsak a második. Az ijesztő számokat a parlamentben is fokozódó aggodalommal szemlélik, s mivel Bolsonaro mögött nem áll számottevő párt, ezért az elnök a jobboldali tömörülésekre van utalva, s csak akkor van esélye a következő, 2022-ben esedékes elnökválasztáson, ha teljesíti ezen politikai erők követeléseit.

Legnagyobb ellenfele a volt államfő, Luiz Inácio Lula da Silva lehet majd, akinek márciusban törölték el korrupciós büntetését. A PoderData ügynökség legutóbbi felmérése szerint Lula négy százalékkal előzné meg Bolsonarót az első fordulóban, s a másodikban is ő a favorit, bár sok függ a részvételi aránytól.

Ami a kormányátalakítást illeti, Bolsonaro számára komoly csapás bizalmasa, Ernesto Araújo külügyminiszter kényszerű menesztése. A brazil diplomácia vezetőjét éles bírálatokkal illették mind a jobb- mind a baloldalról, azzal vádolták, ahelyett, hogy a koronavírus elleni vakcina beszerzésével lett volna elfoglalva, összerúgta a port az Egyesült Államokkal, Kínával és Indiával is. Peking eddig 21 millió adag Sinovac típusú vakcinát szállított az országba, ami arra elég, hogy a teljes lakosság 7,7 százaléka kapjon belőle egyetlen adagot. Szintén távozni kényszerült Walter Souza Braga Netto hadügyminiszter.

Némi jó hírrel szolgált Bolsonaro számára a múlt héten kinevezett egészségügyi miniszter, aki bejelentette, hogy a Pfizer/BioNTech a tervezettnél korábban szállítja oltóanyagát az Egyesült Államokból Brazíliába.