Bioritmus;medvehagyma;

2021-04-04 14:14:00

A medvék is szeretik a vitaminban gazdag növényt

Egyes elméletek szerint nemcsak a macik, hanem a vaddisznók is kiássák akár a föld alól is az immunerősítő medvehagymát.

A medvehagyma elnevezés nem magyar sajátosság: az Allium ursinumnak a latin nevében is benne van a medve (ursus), és ez több nyelvben is megmaradt. Angolul bear’s (vagy wild, azaz vad) garlic, németül Bärlauch, spanyolul ajo de oso, olaszul pedig aglio orsino néven ismerik a fokhagymás aromájú leveles zöldséget. Azért nevezték el így, mert a medvék is szeretik, sokat esznek belőle, hogy a téli álom után feltöltsék a szervezetüket vitaminnal és ásványi anyaggal – írta korábban a Dívány. Más elméletek szerint viszont azért medvéről kapta a nevét, mert a macik, ahogy a vaddisznók is, annyira szeretik, hogy még a föld alól is kiássák. Igazuk is van, mert mint megírtuk, a növény alkalmas a tél végére megcsappant vitaminkészletek feltöltésére.

A népi orvoslás a medvehagymát a vörös- és a fokhagymáshoz hasonlóan a felső légúti megbetegedések megelőzésére és hurut enyhítésére használja, de bélfertőtlenítő szerként is hatásos. A sokoldalúan elkészíthető medvehagyma antibakteriális és gombaellenes összetevői segíthetnek a bélflóra egyensúlyának helyreállításában, a zsenge levelek fokozzák az étvágyat és az emésztőrendszer működését, ugyanakkor csökkentik a vérnyomást és a vérzsírt. A medvehagyma jelentős C-vitamin tartalmának köszönhetően hatékony immunerősítő is, amire most, a koronavírus-járvány idején igen nagy szükség van. A medvehagyma rendszeres fogyasztása a koleszterinszint csökkentésének, így számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes módja.

Dörzsöljük meg!

Ha magunk szedjük, véletlenül se keverjük össze a májusi gyöngyvirággal vagy a kikericcsel, mert azok már kis mennyiségben is mérgezők. A legbiztosabb azonosítási mód a dörzsölés, a medvehagyma ilyenkor erős fokhagymaillatot áraszt.

Elsősorban a levelei fogyaszthatók: akár nyersen, salátaként elkészítve, akár főzve, párolva levesnek vagy mártásnak, de péksüteményeket, pogácsákat ízesítésére is alkalma. Apróra vágva keverhetjük túróba, vajba vagy krémsajtba, olívaolajjal, magvakkal és fűszerekkel összeturmixolva pedig pestót készíthetünk belőle – írta az EgészségKalauz. Ha nagyobb mennyiséget szedtünk, megmosva és alaposan megszárítva betehetjük a fagyasztóba is.