Mi Hazánk Mozgalom;Black Lives Matter;

- Fehér festékkel öntötték le a BLM szobrot, a téren fegyveres katonák is megjelentek

A rongálót elfogták. Korábban a Mi Hazánk párt aktivistái OSB-lapokkal paravánozták körül Szalay Péter Black Lives Matter című szobrát, melyet a Ferenc téren állított ki a IX. kerületi önkormányzat.

Az amerikai emberi jogi mozgalmat idéző szoborról már felállítása előtt is elítélően nyilatkoztak a faji diszkrimináció elleni küzdelem ismert magyar frontharcosai: a Mi Hazánk „európai, fehér, heteroszexuális és keresztényellenes szimbólumnak” nevezte a szobrot, Bayer Zsolt pedig azt ígérte, le fogják dönteni.

A szobrot végül csütörtök délután állították fel a téren, így nézett ki:

A Mi Hazánk már szerdán fakeresztet állított a térre, a szobor csütörtöki kihelyezése után pedig a párt aktivistái 4 oldalról OSB-lapokkal zárták el a szobrot, és a lapokra a párt plakátjait helyezték.

Az akció után rendőrök intézkedtek egy politikai aktivistával szemben, aki megpróbálta letépni a Mi Hazánk Párt által a ferencvárosi BLM szobor köré emelt barikádról a plakátot.

A rendőrség közleményük szerint igazoltatta a jelenlévőket, és figyelmeztette őket a járványügyi szabályok betartására, de jogsértést nem tapasztaltak, eljárás nem indult. Csakhogy később – számolt be a történtekről a Telex – egy fekete ruhás ember felmászott a kis létrára, amit a körbedeszkázott szobor mellé állítottak – ha valaki akarja, megnézhesse az alkotást – , és fehér festékkel öntötte le a műalkotást.

 

Mint írták, a rendőrök elfogták a rongálót, s a környék este tele volt rendőrökkel. A szobor köré rendőrségi szalagot húztak ki, és már fegyveres katonák is megjelentek a téren, amelyet „bűnügyi helyszínnek” nyilvánítottak. 

Közben a KDNP közleményben szólította fel Baranyi Krisztinát, Ferencváros ellenzéki polgármesterét: tüntesse el a csütörtökön felállított szobrot. A Vejkey Imre kormánypárti országgyűlési képviselő által jegyzett közlemény szerint:

„Nem jópofa vicc, hanem a sötét oldal újabb, agresszív támadása a megfeszített Krisztus gender logóval való gyalázása, éppen Nagycsütörtökön. Ezt minden keresztény ember nevében visszautasítjuk!”

A Telex felidézte: a ferencvárosi önkormányzat tavaly augusztusban hirdetett pályázatot, hogy a város utcáin ismét legyenek független köztéri alkotások. Az egyik ilyen nyertes szobor lett Szalay Péter Black Lives Matter című műve, ami már akkor vitát váltott ki: Bayer Zsolt kormánypárti publicista például úgy reagált, hogy „már másnap le fogjuk dönteni”, míg a Mi Hazánk Mozgalom már akkor „európai, fehér, heteroszexuális és keresztényellenes szimbólumnak” nevezte a szobrot. 

A szoborral a Guardian és az Euronews is foglalkozott januárban. Utóbbinak Szalay Péter azt mondta, számított rá, hogy belpolitikai ügy lesz a szoborból, és ki is jelentette:

„Nem baj, igazából számítok rá, hogy baltával verik szét.”

A tervek szerint a szobor, melyet a kerületi önkormányzat felhívására beküldött pályaművek közül egy szakmai zsűri választott ki, április 14-ig maradna a téren.

Hidak, terek, utak, villamosok szerepelnek a Budapesti Közlekedési Központ idén kezdődő, valamint az előkészítendő fejlesztési listáján.