Noha a járványügyi korlátozások miatt a múzeumok jó időre bezártak, az intézmények folyamatosan nyitnak a virtuális tér felé. A szentpétervári Ermitázs, a New York-i Guggenheim és a Metropolitan Múzeum után ezúttal a párizsi Louvre és az Eugène-Delacroix Nemzeti Múzeum tette online elérhetővé a teljes kollekcióját – méghozzá ingyenesen, így a művészetek rajongói örömmel dúskálhatnak a festmények, szobrok és ékszerek között.
Válogatni pedig van miből: a két múzeum gyűjteménye 480 ezer műtárgyat számlál, így a legapróbb medáloktól kezdve az amforákon, a kancsokon és Marie Antoinette személyes holmiján át a falakat betöltő, több méteres olajfestményekig bőven lehet nézelődni, vagyis nemcsak sztárfestmény Mona Lisára esik a hangsúly. Leonardo da Vincitől amúgy 242 alkotást láthatunk, melyek között szerepel portré, rajztanulmány és karikatúra is.
Az adatbázisban a műtárgyakra cím és alkotó szerint is rákereshetünk, de böngészhetünk akár az egyes gyűjteményeken belül is, vagy listázhatjuk a műveket az alkotásuk ideje, anyaga, technikája, származási helye, korábbi tulajdonosa, valamint beszerzésének dátuma szerint is. A képeket pedig nemcsak kinagyítani lehet, de egyes művekről több fotó is rendelkezésre áll. Ebből a szempontból érdemes „lenézni” a Richelieu-szárny -1-es szintjére, ahol a különböző mitológiai témájú márvány- és bronzszobrokat, úgymint a kígyóvá változott folyamistennel küzdő Herkulest, a bűnhődésre ítélt Prometheuszt, a fürdőző Vénuszt több szemszögből is megnézhetjük, míg a földszinten található egyiptomi régiségek között a múmiák koporsóit kívülről és belülről is láthatjuk.
Az adatbázis pedig ennél is bőségesebb, ugyanis a római művészetet bemutató termekben vagy a Napkirály dicsőségére épült Apolló Galériában még a mennyezet festményeit is megcsodálhatjuk, amelyeket valljuk be, sokkal kényelmesebb otthon, monitorról nézni, mint a helyszínen, a nyakunkat hátraszegve. Egyes szobroknak a fotókon pedig még a legapróbb hajlatai is megjelennek, ilyen például az első emeleten Antonio Canova mesterműve, az Ámor és Psyché, vagy a múzeum másik kultikus darabja, a Szamothrakéi Niké. A múzeumlátogatók a kedvenceikhez, mint da Vinci Mona Lisa vagy Delacroix A Szabadság vezeti a népet című olajképéhez szintén „közelebb léphetnek”, és legapróbb részleteikben megszemlélhetik azokat. Utóbbi funkció kivált a nagy méretű képeknél hasznos, mint annál a hat méterszer kilenc méteres Napóleon koronázását bemutató olajfestménynél, melyen külön megnézhetjük a Notre Dame-i Katedrálisban az uralkodót, a feleségét és VII. Pius pápát is.
Az oldal szintén hasznos funkciója a kezdőlap alján található interaktív térkép, mellyel könnyen megkereshetjük a múzeum általunk kedvelt termeit, folyosóit, galériáit és lépcsőfordulóit. Utóbbi azért is előnyös, hiszen ha már jártunk a Louvre-ban, akkor hamar szembesülhettünk azzal a ténnyel, hogy a teljes kollekciót pár nap alatt is szinte képtelenség végignézni.
Infó:
A Louvre gyűjteménye
collections.louvre.fr/