felmelegedés;Szibéria;mamut;

- Mamutprojekt Szibériában, kérdőjelekkel

Ha olyasféle hírt látunk az interneten, hogy „Újraélesztett mamutokkal fékezhetik meg a klímaváltozást”, áprilisi tréfára gyanakszunk. Ám az ötlet komoly, orosz tudósok „pleisztocén parkot” álmodnak Szibériába. Feltámadt a szovjet idők gigantomániája, vagy mégis lehet realitása a fantasztikusan hangzó tervnek?

A két orosz tudós, Szergej és Nyikita Zimov (apa és fia) fantasztikus vállalkozásáról a brit BBC számolt be, stílusosan április elsején. Mégsem átverésről van szó, habár a beszámolót kritika nélkül vették át külföldi, köztük magyar portálok is. Az egyik például ezzel a mondattal kezdte beszámolóját: „Könnyen elképzelhető, hogy a jövőben újra gyapjas mamutok lepik el a szibériai sarkvidéket.” Nos, elképzelni valóban nem nehéz, hiszen a brit médiaszolgáltató még látványos animációt is készített riportjához, nem beszélve arról, hogy fantáziánk Steven Spielberg kultikussá vált sci-fijén, a Jurassic Parkon edződött. De azért nem eszik olyan forrón a kását a fagyos Jakutföldön.

Álmok a tundrán

  A nagyratörő kutatók már hozzá is láttak tervük megvalósításához Szibéria északkeleti részén, a Kolima folyó torkolatában, Cserszkij közelében. A város egy régi nagy felfedező, Ivan Cserszkij (lengyelesen Jan Czerski, 1845–92), autodidakta geográfus és paleontológus nevét viseli, aki elsőnek térképezte fel a cári birodalom távoli, arktiszi tájait. Szergej Zimov, a különc geofizikus már 1981 óta él ott, és dédelgeti hipotézisét (lásd: keretes írásunkat). Eszerint ha sikerülne visszaforgatni az időt úgy tíz-tizenötezer évvel, és újrateremteni a hajdani állatvilágot, akkor a tundra megint dús füvű sztyeppévé változna, amilyen a pleisztocén földtörténeti kor végén volt, az utolsó eljegesedés után. Ez pedig feltartóztathatná a globális felmelegedést, állítja.

Az őrült és a zseni közöttSzergej Zimov geofizikus még a brezsnyevi időkben, önkéntes száműzetésként választotta Szibéria magányát a moszkvai karrier helyett. Azóta kereken negyven hosszú telet töltött már el a sarkvidéken a 65 éves kutató. Ahogy zilált ősz szakállal, szája sarkában olcsó cigarettával, munkásruhában fogadja látogatóit, legkevésbé tudósnak nézné az ember. Ám a sztereotípia becsapós: az elsők között vette észre, hogy olvadni kezd a permafroszt, és nyomban figyelmeztetett is a jelenség globális veszélyére. A tudomány felkentjei sokáig nem figyeltek oda az isten háta mögött élő oroszra, csak újabban, amikor az olvadás ténye nyilvánvalóvá vált, aggasztó következményeivel együtt. Max Holmes amerikai klímakutató többször is felkereste sarkkörön túli rezervátumában, és a CBS televízióban így jellemezte különc kollégáját: „Valahol az őrült és a zseni között van.”
Szergej Zimov

A probléma: az ember

Három magyar tudóst kérdeztünk arról, komolyan vehetjük-e a szibériai pleisztocén projektet. Németh Attila biológus úgy fogalmazott, hogy a vázolt elgondolás, „még ha tálalása a médiában szenzációhajhász is, nem teljesen légből kapott – inkább valós problémák és divatos témák ötvözete”. Nem kétséges, hogy az emberi tevékenység rengeteg probléma forrása, ahogyan az is reális, hogy a mamut és más kihalt nagy testű állatok kulcsfontosságú szereplők voltak a valaha létezett ökoszisztémában. Ugyanakkor egyszer már kihalt fajokat a géntechnológia szédületes fejlődésével sem vagyunk képesek feltámasztani, ahogyan azt az utóbbi évek kísérleteinek kudarca is alátámasztja.

Problematikus a mamut feltámasztása helyett megálmodott hibrid is. Hiába az indiai elefánt a mamut ma élő legközelebbi rokona, ettől még nagyon különbözőek, hiszen több millió évnyi evolúciós távolság választja el őket. Ha sikerülne is a génszerkesztés, és a létrehozott állat csakugyan jól bírná a hideget, akkor is egészen más lenne például a fogazata és az emésztése. A gyapjas mamut nagyon hosszú idő alatt alkalmazkodott a fűevéshez, míg az indiai elefánt lombevő, következésképp „ökológiailag teljesen alkalmatlan lenne erre a feladatra”. Ahogyan pedig a genomot manipulálni akarják, az Németh Attila szerint „inkább ijesztő, mint csábító lehetőség”.

De ha a mamutkérdésen nagyvonalúan túllépünk, a projekt akkor sem fordíthatná meg a klímaváltozást, mondja a biológus. Egyetlen rezervátum nyilván elenyészően kevés lenne a globális hatáshoz, nagyobb területen pedig igencsak kétséges, hogy valóban megférnénk-e a mamutokkal vagy bármi hasonlóval. Bolygónk alapvető baja ugyanis az ember terjeszkedése és túlszaporodása, ami egyre kevesebb élőhelyet hagy más emlősöknek. Fajunk populációja már a 8 milliárdhoz közelít. Ha ez másként volna, valószínűleg nem is kellene törnünk a fejünket ilyesfajta megoldásokon.

Magának a mamutnak a szerepét sem feltétlenül helyesen ábrázolják. Hajlamosak vagyunk a mamutokat hólepte, hegyvidéki fenyvesekbe képzelni – így mutatja őket a BBC animációja is –, pedig jellemzően „nem nyakig hóban trappoltak”, tette hozzá a kutató. Élőhelyük valójában száraz, füves ökoszisztéma volt, a mai mongol pusztákhoz hasonlóan szélsőséges klímával, ahol az év során egyaránt előfordul mínusz és plusz 40 Celsius-­fok is. Hogy a mamut nem szükségszerűen igényelte a metsző hideget, azt jól mutatja, hogy a földtörténeti jelenkor, a holocén elején még léteztek mamutok az Uráltól keletre. Sőt a jeges-tengeri Vrangel-szigeten előkerült leletek azt bizonyítják, kisebb termetű gyapjas mamutok még négyezer éve is éltek, amikor Egyiptomban már álltak az első piramisok – vagyis földtörténeti értelemben tényleg csak a közelmúltban haltak ki.

Pusztulásukban minden bizonnyal döntő szerepe volt elődeinknek, hiszen a jégkorszakként közismert pleisztocén korábbi korszakaiban nem találunk példát hasonló léptékű kihalásra. Az ember szétterjedésével azonban az egész Földről eltűntek a nagy testű állatok. Megjelenésünk Afrikában okozta a legkisebb veszteséget a nagy testű ­növényevők között, ahol őseinknek volt idejük „összecsiszolódni” az állatvilággal, így maradhatott fenn például az afrikai elefánt. Riasztó ellenpélda Dél-Amerika, ahol egyetlen nagy testű faj sem élt túl. Érdekes adalék az Amazonas-medence úgynevezett „anakronisztikus fáinak” esete. Ezeknek hatalmas termése a földre hullva alig tud kicsírázni: egykor az azóta kihalt gigászi növény­evők a bélcsatornájukban vitték, szórták szanaszét. Közelebbi példa a vadgesztenyéé, amelynek csupán egy kis állománya élte túl az utolsó eljegesedést a Balkánon. Egyes tudósok szerint azelőtt ennek jellegzetes, tüskés termését szintén ormányosok terjesztették.

Tények és szépséghibák

Magyari Enikő őskörnyezet- és paleoklíma-kutató, az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének egyetemi tanára azt mondja, bármily meglepő is, a koncepcióban sok, sőt egyre több a tudományosan komolyan vehető elem. Szergej Zimov szakmai körökben ismert, sokat idézett kutató. Vitathatatlan, hogy a nagy testű növényevők jelenléte valóban az ökoszisztéma meghatározó tényezője volt egykor. Az évezredekkel ezelőtti mamutsztyepp növényvilága egészen másként festett, mint a mai tundráé. Régen fűfélék, sások, 50-60 centiméter magasra is megnövő lágyszárú virágos növények éltek ezeken a területeken, azóta a mohák, zuzmók jellemzők.

Az elméletben ugyanakkor akadnak „szépséghibák” a kutató szerint. „Nem tudom, mire alapozzák azt a feltevését, hogy a növényzet megváltoztatásával csökkenteni lehetne a permafroszt degradációját, magyarán az olvadást.” Erről egyelőre nincs sok kutatási adat, általánosan elfogadott nézet. A klónozásra elméletben megvan a lehetőség, hiszen például az amerikai génmódosított (GM) mezőgazdasági termékek tömkelegében hasonló technológiát alkalmaznak. A gyapjas mamut teljes genomját (a DNS-ben kódolt örökítő információk összességét – a szerk.) feltérképezték már, de hogy mesterségesen sikerül-e szintetizálni, életképes egyedeket létrehozni, az egyelőre szintén bizonytalan. Így vagy úgy, az ötlet nagy léptékben nem valósítható meg egykönnyen.

Az ifjabbik Zimov, Nyikita arról beszélt a BBC-nek, hogy akkoriban nagy testű növényevő emlősök népesítették be a tájat: mamutok, bölények, rénszarvasok, gyapjas orrszarvúk, vadlovak és társaik. Ez volt a földkerekség legnagyobb kiterjedésű ökoszisztémája (élőlények és környezetük komplex kapcsolatrendszere), amelyet mamutsztyeppének is neveznek. „Az ember az idők során tönkretette ezt a rendszert, mi viszont ennek éppen a fordítottját tervezzük. Célunk tartósan növelni az állatok számát, hogy idővel újra létrejöjjenek a füves területek.” Ha az állatok letapossák a havat, azzal megakadályozzák, hogy az állandóan fagyott talaj (permafroszt) felolvadjon, ezáltal üvegházhatású gázok, szén-dioxid és metán kerüljenek a légkörbe.

Pézsmatulkokat és más nagyobb növényevőket már telepítettek a 160 négyzetkilométeres zónába, de a forradalmi áttörést a mamutok „feltámasztásától” remélik.

Ebben ambiciózus amerikai tudósok segítenének, a legmodernebb géntechnológiával szeretnék klónozni a rég kihalt állatokat. Ryan Phelan, a Harvard Egyetem Revive & Restore programjának igazgatója úgy látja, hogy ami az ezredfordulón még képtelenségnek tűnt, a tudományos fejlődéssel valóságos lehetőséggé vált. Hangsúlyozza, nem istent akarnak játszani, hanem a bolygó jövője iránti aggodalom vezeti őket. Valójában nem mamutokat „gyártanának”, hanem a fagyott mamuttetemekből nyert DNS bizonyos részét élő elefántsejtekbe másolnák át, az embriókat indiai elefántokba ültetnék, hogy új, hidegtűrő hibrid fajt hozzanak létre.

Az Alföld szerencséje

Molnár Ábel Péter természetvédelmi ökológus, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) doktorandusz hallgatója utópisztikusnak tartja a szibériai vállalkozást. Mint mondta, Észak-Eurázsiában, Ibériától Kamcsatkáig egykor valóban meghatározó volt a mamutsztyepp és a rajta élő megaherbivór-fauna (nagy testű növényevők, például gyapjas mamut, gyapjas orrszarvú, bölény, őstulok, vadló – a szerk.), de amikor ezt a kérdést vizsgáljuk, és keressük a mai természeti rendszereink megőrzése kapcsán a funkcióját, akkor szerinte kicsit másképp kell megközelíteni a kérdést.

Észak-Eurázsiában az elmúlt évmilliók során folyamatosan éltek nagy testű növényevők. Az ember vadászó és háziasító tevékenysége következtében a fauna kis része maradt csak meg természetes élőhelyén, egy részét kiirtottuk (mamut, orrszarvú), másik részét a kipusztulás szélére sodortuk (európai bölény, Przsevalszkij-ló), néhány fajt pedig háziasítottunk (őstulokból szarvasmarhát, vadlóból házi lovat). A Kárpát-medencében a természetes me­gaherbivór-fauna kipusztulása egy időben zajlott a háziasított jószágok elterjedésével, ami a bronzkor elejére tehető (i. e. 3000 körül).

A természetes megaherbivór-fauna számos hatást gyakorolt az ökológiai rendszerre, a legelés mellett taposott, rágott, trágyázott, illetve prédaállatként is szolgált a ragadozók számára. Ez a komplex hatás a Kárpát-medencében a szarvasmarha és a ló tartásának köszönhetően a mai napig folytonos, ezért amikor egy kilegeltetett mocsárparton védett iszapnövények élnek, és ritka parti madarak költenek, akkor valójában egy több millió éve folyamatosan jelen lévő hatásnak köszönhetően létrejövő élőhelyet használnak.

A nagy testű növényevők tehát szerves részei az Alföld ökológiai rendszerének. Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy rendkívül összetett szisztémával van dolgunk. Régebben sem mindenhol legeltek a növényevők. Nem minden növény- és állatfaj viseli el a „me­gaherbivór-hatást”. A természetvédelem egyik fontos feladata úgy beállítani egy védett területen a legeltetés mozai­kosságát, hogy azzal a legtöbb életközösségnek biztosítson életteret. Nekünk szerencsénk van, mert folytonos a megaherbivór-hatásunk, de Szibériában valóban megszűnt jó pár ezer éve, mondja Molnár Ábel Péter. „Mi itt, az Alföldön a hagyományos legeltetéssel tudunk egy kontinuus rendszert folytatni, Szibériában nagyot kell álmodni, de azért nem szabad túl nagyot sem.”

Háborúban a természettelHarmóniában élni a természettel? A sztálini Szovjetunióban nem ezt a célt tűzték ki. Éppen ellenkezőleg: az élet minden területén háborús metaforákat bevető diktatúra azt hirdette, hogy a szocialista ember harcba száll a természettel, és leigázza. Ideológiai alapon új, „szovjet biológiát” hoztak létre, olyan áltudományt, amely tagadta a természetes szelekció „burzsoá” tanait, és iszonyatos környezeti károkat okozott. Az eszelős ötletek ikonikus figurája Ivan Vlagyimirovics Micsurin (1855–1935) lett. Az amúgy tehetséges, önképző növénynemesítőt Lenin-renddel tüntették ki, és tanulatlansága dacára még a tudományos akadémia tiszteletbeli tagjának is megválasztották. Téves meggyőződését, hogy a növények alkalmazkodnak a környezetükhöz, majd szerzett tulajdonságaikat átörökítik, hatalmi szóval megkérdőjelezhetetlen alapelvvé nyilvánították. A második világháború után, a propaganda szerint Sztálin elvtárs személyes útmutatása nyomán, megdöbbentő terveket szőttek a mezőgazdasági területek bővítésére. Olyan, a valóságtól elrugaszkodott munkálatokról ábrándoztak, amik mellett eltörpült volna az amerikai kontinens átvágása a Panama-földszorosban. A szibériai tajgát úgy akarták búzatermesztésre alkalmas agrárparadicsommá változtatni, hogy megfordítják két folyam, az Ob és a Jenyiszej folyásirányát. Az úgynevezett Davidov-terv értelmében gigantikus mesterséges tavakat hoztak volna létre, hogy vizük a Kaszpi- és az Aral-tavat táplálja. Csak úgy tobzódtak a tébolyult és kivitelezhetetlen ötletekben. Még azt is komolyan latolgatták, hogy a tereprendezést atomrobbantásokkal oldják meg. Szerencsére ebből nem lett semmi, de így is hatalmas erőfeszítéseket tettek, temérdek pénzt és emberi munkát pocsékoltak el értelmetlenül. Környezeti katasztrófát okozott, hogy sok száz kilométeres öntözőcsatornát vágtak a Karakum-sivatagba, gyapot- és rizsföldekre vezették az Aral-tóba ömlő folyók vizét, így a bolygó egykor negyedik legnagyobb tava kiszáradt. Az üres mederben, amelyet fél évszázad leforgása alatt elfoglalt a sztyeppe, homokdűnék között árválkodó, elhagyatott halászbárkák apokaliptikus látványa emlékeztet „Közép-Ázsia Csernobiljára”. Gyapottermesztéssel Rákosi Magyarországán is próbálkoztak, munkaversenyben szüreteltek november 7-e tiszteletére. Kísérleteztek egy másik tájidegen haszonnövénnyel, a gumipitypanggal is. Az őrületnek az 1953-as esztendő vetett véget, amikor meghalt Sztálin, majd az aszály lenullázta a termést. A tervek rövidesen a korszak abszurditásának jelképévé váltak, példa rá a Bacsó Péter A tanú című filmjéből szállóigévé vált „magyar narancs”, illetve Moldova György szatírája, a Gumikutya.

„Az összes kurva leszarja a vírust. Napi tíz-tizenöt vendégem van, sosem ment még ilyen jól.” A feltűnően szép, almazöld szemű Lara pajkos kacajával nyomban témánk sűrűjében volnánk. Az óbudai pillangónak ugyanis nem hihetünk feltétel nélkül, Barby szerint például a „kurvák a legnagyobb hazudozók a taxisok után”. De Lara ironizálásából kihallani véljük azt is, hogy a sokezres csoport tagjai jó ideje védtelenül, pőrén dolgoznak a koronavírus-járvány frontvonalában, és a megélhetésük olyan, akár a kutya vacsorája. Ezzel mintegy váratlanul kaptunk egy részválaszt arra a kérdésre, hogy a magyar társadalomban van-e elegendő hipokrita-­faktor ahhoz, hogy kutyába se vegyen egy sérülékeny és sokszor sérült, kényszervállalkozókkal súlyosbított réteget. De olyan is van, aki él-hal a hivatásáért. Izabella például mindig is prostituáltnak készült, egy éve előfizetéses online szolgáltatást nyújt. Gina csemegepultba állt, Dolly könyvelés-előkészítő munkatársnak szegődött. Van, akit az adósságai miatt utcára tettek. Aki kitart, harsányan a koronavírus arcába nevet, és akár meg is csókolja.