Lackfi János;David Bowie;Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ;

2021-04-19 11:00:00

Kultúra a karanténban

A kijárási korlátozások és a rendezvénystop napjaira otthonról elérhető kulturális programokat ajánlunk.

Egy ikonikus életmű darabkái

A David Bowie arcai című képzőművészeti dokumentumfilmet angol nyelven magyar felirattal vetíti ma este a Toldi Távmozi. A David Bowie is című tárlat a londoni Victoria and Albert Musem történetének egyik legsikeresebb kiállítása volt, közel kétszázezren váltottak rá jegyet. A kiállítás záró tárlatvezetéséről készült, Hamish Hamilton által rendezett filmben a kurátorok Bowie rendkívül gazdag életművét dalszövegek eredeti kéziratai, személyes tárgyak, eredeti kosztümök és hangszerek, archív fotók, videók és albumborítók segítségével tárják fel. A filmben a zenész egykori művésztársai is megszólalnak, mélyebb betekintést engedve a kreatív zseni és popkulturális ikon művészetébe.

Toldi Távmozi, 22:00

Pszichoanalízis és fotográfia

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ újranyitását követően látható Gyógyír című kiállítás alkotói arra kaptak felkérést, hogy a fotográfia médiumán keresztül keressenek választ arra, milyen lépések segíthetnek az egyéneknek a mentális egészség megőrzésében és melyek az elképzelhető megoldások a közösségek, illetve a társadalom számára a krízis, a szorongás, a kiégés problémáiból való gyógyuláshoz. A tükör. Pszichológia, analízis és fotográfia című online előadás-sorozat keretében az előadók e kérdésekre reflektálnak. Este hat órától Perenyei Monika művészettörténész Késleltetve, tűnődve című előadásában a pszichoanalízisnek a fotó- és filmelméletben befutott „karrierjét” vázolja fel, a freudi tanok és a fotóalapú képalkotás közti kölcsönhatás jelentős állomásainak bemutatásával.

Capa Központ Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján, 18:00

Mire jó a vers?

Lackfi János rendhagyó magyarórát tart ma déltől a Belgrádi magyar tanszék és az Újvidéki Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének szervezésében. A költő, író a Zoom-platformon nem mindennapi kalandtúrát vezet végig a magyar költészet századain, Janus Pannoniustól Petőfi, Arany, Ady, Kosztolányi, Radnóti, Weöres lírájáig. Anekdoták és átiratok hozzák közelebb az egykori szövegeket, írófigurákat a hallgatókhoz. Közben kiderül, mire is jó a vers, mit várjunk és mit ne várjunk tőle. Igaz-e, hogy orvosság, meditáció, ima, önismeret vagy maradjunk a memoriternél és az adatoknál?

Zoom, 12:00; a szükséges belépési adatok a program Facebook-eseményében elérhetők