Állami pénzből már épülnek a kikötők, bontják a cölöpházakat, közműveket fektetnek, terepet rendeznek. Közben a környezetvédelmi engedélyt is módosították, hogy egész évben lehessen a tavat kotorni. A helyiek tiltakoznak, a beruházó hajthatatlan – számolt be helyszíni riportban a hónapok óta nagy vihart kavaró 30 milliárdos állami óriás beruházásról hétfőn a hvg.hu.
A lap többeket megszólaltat, közülük Horváth Péter, aki a Fertő tavi strandot üzemeltető cégnél dolgozott a rendszerváltás környékén, a felújításnak hirdetett hatalmas fejlesztésről azt mondta:
Ahogyan arról a Népszava korábban beszámolt, a kormány által 2015-megálmodott Fertő tavi turistacentrum hamar kinőtte magát: 2016-ban még 7,9 milliárd forintot szántak a fejlesztésre, tavalyelőtt tavasszal viszont már 23,2, aztán 32 milliárdos beruházásról beszéltek.
Megjegyzendő, magyarázza Holló András, vitorlázó hogy „ha egyszerre 813 vitorlás lenne a vízen, ahogyan azt tervezik, gyalog át lehetne menni egyik partról a másikra a fedélzeteken keresztül”.
A hvg.hu videós riportja szerint jelenleg több ház cölöpjét már kihúzták, a nádtetős épületek egyre fogynak, mindössze négy áll még. A munkások alebontott anyagokat fémtutajokra rakják, ezekkel viszik a partra, ahonnan majd elszállítják.
Megjegyezték, hogy nemrég egy osztrák természetvédő szervezet, az Alliance for Nature ismét az UNESCO-hoz fordult, hogy helyezze tiltólistára a Fertő tó magyar oldalán zajló beruházást, mert az tönkreteszi a természeti környezetet. Ha az UNESCO július végi, kínai konferenciáján a Fertő tavat a veszélyeztetett világörökségi helyszíneket tartalmazó, vörös listára teszi, az akár azt is jelentheti, hogy az építkezést le kell állítani.
(Képünkön egy korábbi fertőrákosi tüntetés a beruházás ellen)